9 Adımda Helicobakter Pylori’ den Kurtulma Yolu

9 Adımda Helicobakter Pylori’ den Kurtulma Yolu

Helicobakter Pylori dünya genelinde en yaygın rastlanan patojen bakterilerden birisidir.

Yapılan çalışmalar, dünya nüfusunun yarıdan fazlasının Helicobakter Pylori ile enfekte. Bu kişilerin çoğu henüz semptomlardan mustarip olmasa da gastrik kanserlere yakalanma ihtimali diğer kişilere oranla 6 kat daha fazla. Bunun yanı sıra sindirim kanalındaki ülser ve gastritlerden temelde bu patojen sorumlu. Peki Helicobakter Pylori’ den nasıl doğal yöntemlerle nasıl kurtulabiliriz?
 
İşte 9 Doğal Yöntem:
1) Probiyotikler : Genellikle antibiyotiğe dayanıklı bir patojen olan Helicobakter Pylori tedavisinde Probiyotikler etkilidir. L.Fermentum, L.Casei ve L.Brevis bu patojenle savaşma da en etkili probiyotikler.
 
2) Çörek Otu : Günlük 2 gr çörek otu tüketiminin bu patojenin tedavisinde etkili olduğunu çalışmalar ortaya çıkarmıştır. 3) Brokoli Filizleri : 1-2 Günlük filiz halindeki brokoli Sülforafan kimyasalını içerir ki bu kimyasal güçlü bir antioksidandır ve Helicobakter Pylori tedavisinde etkilidir.
 
4) Yeşil Çay : Günlük yeşil çay tüketimi gastrik mukozal inflamasyonları ve Helicobakter Pylori tedavisinde etkilidir.
 
5) Sarımsak : Doğal bir anti-inflamatuar ve antibiyotik olan sarımsağın; hem çiğ hem pişmiş halde tüketilmesi Helicobakter Pylori’ nin öldürülmesinde etkilidir.
 
6) Propolis : İçeriğindeki yüksek fenolik bileşenler bu patojen ile savaşta propolisi etkili kılar.
 
7) Helicobakter Pylori Diyeti : Fermente gıdalardan, omega 3 yağ asitlerinden, meyve ve sebzelerden zengin bu diyet Helicobakter Pylori semptomlarını hafifletir.
 
8) Psikolojik Stresin Azaltılması : Psikolojik stresin yatıştırılmasının Helicobakter Pylori semptomlarını hafiflettiği; stresin arttığı durumda enfeksiyonun şiddetlendiğini yapılan çalışmalar ortaya koymuştur.
 
9) Ev Fermente Elma Sirkesi : Ev elma sirkesinin mide rahatlatıcı ve
Helicobakter Pylori semptomlarını hafifletici etkisi olmaktadır.

 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim