Aknelerinizin Nedeni Bağırsaklarınızdan Geçiyor Olabilir.

Aknelerinizin Nedeni Bağırsaklarınızdan Geçiyor Olabilir.

Son yıllarda yapılan çalışmalar bağırsak sağlığının sadece sindirim sistemi değil; cilt sağlığı üzerinde de etkili olduğunu ortaya koymuştur. 

Akne oluşumunun temel sebebi; cilt porlarının, sebum (cilt yağı) ve bakterilerle tıkanıp inflamasyon oluşturmasıdır. Akne oluşumundaki alt faktörler; hormonal değişiklikler, bazı ilaçlar, beslenme düzeni, duygu durum bozuklukları ve bağırsak florası düzensizlikleridir.

Hep konuştuğumuz gibi; son yıllarda yapılan çalışmalar bağırsak sağlığının sadece sindirim sistemi değil; immün sistem, psikoloji, kilo yönetimi ve hatta cilt sağlığı üzerinde de etkili olduğunu ortaya koymuştur.

Beslenme ve bağırsak florası bozuklukları; buna bağlı olarak bağırsak geçirgenliğinin artması ve sistemik inflamasyonun şiddetlenmesi akne oluşumunun alt yapısını oluşturmaktadır.

Bağırsak florası düzensizliklerine bağlı SIBO (İnce Bağırsak Florasındaki Bakterial Çoğalma) ve Leaky Gut (Sızdıran Bağırsak) vücut inflamasyonunu şiddetlendiren hastalıklar olmaları nedeniyle; başta akne olmak üzere pek çok cilt hastalıklarına neden olmaktadır.

Tüm bu nedenlerden dolayı; sağlıklı ve güzel görünümlü bir cilt için sağlık bir sindirim kanalı ve bağırsak florasına sahip olmak gerekmektedir. Bunu sağlayabilmek için başta beslenme düzenin değiştirilmesi gerekmektedir.

Akne ve diğer problemlerinden uzak, sağlıklı bir cilt için;

- Tahıl (gluten), süt ürünleri (laktoz, kazein) ve sofra şekerini beslenmenizden çıkarın. Yapılan çalışmalar özellikle süt ürünleri ve akne arasında direkt bir ilişki bulmuştur.

İnflamasyonu şiddetlendirici etkiye sahip Omega-6 yağ asitlerini beslenmenizden çıkarın.

Karaciğer sağlığınıza özen gösterin. Karaciğerinizi korumak adına beslenmenizde; rezene, enginar, zencefil, elma, koyu yeşil yapraklılar, zerdeçal, sarımsak, soğan ve brokoliye yer verin.

Sağlıklı yağ asitlerine beslenmenizde yer verin. Bunlar için de; keten tohumu, avokado, balık, gezen hayvan tereyağı, yağlı tohumları sıklıkla tüketin.

Elzem yağ asitlerinden Gamma Linoleik Asit (GLA) içeren Çuha Çiçeği Yağının akne tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir.

Serum Çinko düzeylerinin optimum aralıkta olması gerekmektedir. Yara iyileşmesi ve buna bağlı olarak aknenin iyileştirilebilmesi için optimum düzeyde Çinko değerleri gereklidir.

Dengeli bağırsak florasına sahip olmak; bunun için başta Candida olmak üzere patojen mikroorganizmaları bağırsak floranızdan uzaklaştırmak akne tedavisinin bir parçasıdır. Bunun için lif alımınızı arttırmak, probiyotik destek almak, hindistancevizi yağına beslenmenizde yer vermek gibi tüm flora düzenleyiciler son derece önemlidir.

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim