Anksiyeteyle Mücadelede Fermente Yiyecekler

Anksiyeteyle Mücadelede Fermente Yiyecekler

Fermente yiyeceklerin tüketimi anksiyete ile mücadelede etkilidir.

Sosyal anksiyete bozuklukları; genç yetişkinlerde sıklıkla karşılaşılan, sosyal ortam ve birlikteliklerde kişilerin hissettiği utanma veya çekinme duygusu olarak tanımlanabilir. Sonuç olarak da kişiler daha izole ve yalnız bir hayat tercih etmeye başlarlar. Sosyal anksiyete bozukluklarının medikal tedavisi psikotik ilaçlarla mümkün olmakta ancak beslenme alışkanlıkları değişimi de tedaviye katkı sağlamakta.

Özellikle fermente yiyecekler; vücuttaki yararlı mikrofloranın sayısını arttırmakta, sahip oldukları bu probiyotik etki kişilerin mod ve psikolojileri üzerinde etkili olması nedeniyle psikobiyotikler olarak da tanımlanabilmekteler.

Yapılan çalışmalarda özellikle fermente sebze başta olmak üzere fermente yiyecek tüketen kişilerde sosyal anksiyetenin baskılandığı görüldü. Peki bu etkinin ardındaki sebep nedir? Cevap; Beyin-Bağırsak Ekseni. Sindirim kanalı boyunca ve özellikle bağırsağa yerleşmiş yararlı, simbiyotik mikroorganizmaların sayı ve oranlarının immün sistemi, nöral, endokrin ve metabolik yolları etkilediği, ve bu durum sonucunda ise psikopatolojinin oluşabileceği bilinmektedir. Bu süreç Beyin-Bağırsak Ekseni olarak tanımlanmaktadır.

Bu nedenle daha dengeli ve sağlıklı bir mental-duygusal hayat için;

-Prebiyotik tüketiminizi arttırın ki; psikobiyotikler vücutta daha kolay barınsın.

-Fermente Sebze gibi faydalı mikroorganizma içeriği yüksek besinlere ve gerekli durumlarda probiyotik desteklere beslenmeniz de yer verin.

Duygularımız, gün boyunca beraberimizde taşıdığımız en önemli destekçilerimiz. Dengeli, mutlu ve huzurlu bir duygu durumunda olmak için sağlıklı bir bağırsak florasına sahip olmak kaçınılmaz.

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim