Antienflamatuar Altın Turmerik Süt

Antienflamatuar Altın Turmerik Süt

Antienflamatuar Altın Turmerik Süt

Kış aylarında zerdeçal, bal ve zencefille hazırlayabileceğiniz doğal karışım latteler soğuk algınlığına ve gribe karşı son derece etkilidir. Öksürük ve ses kısıklığını giderir, boğaz ağrılarına ve bademciğe iyi gelir. Zerdeçal üst solunum yolu enfeksiyonu, astım, bronşit ve sinüzit gibi rahatsızlıklarda etkilidir. Bal ağrı giderici ve balgam söktürücüdür. Zencefil solunum yollarını açan doğal bir antiseptiktir.
 
Bu şifa kaynağı ev yapımı latte Tarifi;
2 bardak (ev yapımı) badem sütü
2 adet suda ıslatılmış hurma
1 çay kaşığı dolusu öğütülmüş zerdeçal
1 tarçın çubuğu veya 1 tatlı kaşığı toz tarçın
Tane karabiber
Rendelenmiş zencefil tutam (taze en iyisidir)
 
ALTIN TURMERİK SÜT
Tüm malzemeyi küçük bir tavaya veya ısıya dayanıklı kapta döktükten sonra hafifçe kaynatın. Süt hızlı kaynar! Tüm malzemeleri birleştirmek için iyi çırpın. Ardından, ısıyı düşük seviyeye indirin ve yaklaşık 15 dakika kadar kaynatın, tatlar daha güçlü kıvamını alacak kadar pişirin.
 
TURMERİK LATTE
Tüm malzemeleri bir blendere ekleyin ve yaklaşık 1 dakika karıştırın. Bu kadar! Hindistancevizi yağı1 çorba kaşığı geleneksel latte gibi biraz daha kalın isterseniz ve zerdeçal emilimini daha da arttırmak isterseniz ekleyin.
 
ALTIN SÜT VE LATTE ÜZERİNDEKİ DEĞİŞİKLİKLER:
Altın süt kaynar iken 2 bütün kakule ekleyin
Servis yaparken 2 parça anason ilave edin
İsterseniz 2 tk manuka balı
Vanilya kullanın
 
Notlar
İstediğiniz sütü veya suyu kullanın. Yaptığım gibi badem sütü kullanırsanız, sütü biraz daha sıcak ve "daha ağır" hale getirmek için 1 çorba kaşığı hindistancevizi yağı ekleyebilirsiniz.
 
Yeşim Temel Özcan
Diyetisyen/GAPS practitioner
 

 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim