Ashwagandha

Ashwagandha

Tiroid fonksiyonlarından nörolojik sisteme; inflame olan her dokunun tedavisinde ashwagandha etkin bir fitoterapik bitkidir.

Ashwagandha, fitoterapik (bitkiler ile tedavi) tedavide binlerce yıldır kullanılmakta. Tiroid fonksiyonları, nöropsikiyatrik sistem ve inflamasyon süreçlerindeki olumlu etkisi nedeniyle ashwagandha geleneksel tıbbın vazgeçilmez bir parçasıdır.  Ashwagandha ‘yı bu kadar kıymetli yapan faydaları ise;

Tiroid Fonksiyonlarını Düzenler; Düzensiz çalışan tiroid bezinin düzenlenmesinde oldukça etkili olan ashwaganda hipo ve hiper-tiroidi Haşimato veya Grave’s gibi tüm tiroid bozukluklarının tedavisinde etkilidir.

Adrenal Yorgunluğun Giderilmesine Yardımcıdır; Kortizol, Adrenalin gibi stress hormonlarının dengeli salınımına yardımcı olur.

Stres ve Buna Bağlı Anksiyetenin Giderilmesine Yardımcıdır; Yine stres hormonları ve seratonin gibi nörotransmitterler üzerindeki etkisi nedeniyle anksiyeteyle mücadele eder ve bunu yaparken hasta medikal tedavide ortaya çıkan yan etkilerden (uykusuzluk, iştah artışı, libido düşüklüğü vb.) etkilenmez.

Depresyon İle Mücadele Eder; yine anksiyete tedavisinde olduğu gibi depresyonun baskılanmasına da yardımcıdır.

Kan Şekeri Düzeylerini Dengeler; İçeriğindeki flavonoidler ve fenolik yapılar nedeniyle anti-diyabetik etkiye sahiptir. Özellikle flavonoidler kan şekerini düşürücü hipoglisemik etkiye sahiptir bu nedenle ashwagandha kan şeker düzeylerinin dengelenmesine yardımcıdır. Ayrıca insülin direnci ve inflasmasyonun baskılanması sürecine de yine bu nedenle yardımcıdır.

Kanserle Mücadeleye Yardımcıdır; Anti-tumoral etkisi nedeniyle kanser hücrelerinin büyüme ve gelişiminin baskılanmasına yardımcıdır. Özellikle meme, akciğer ve sindirim kanalındaki kanser hücrelerinin kontrolsüz çoğalımını baskılar. İmmüniteyi güçlendirir ve antioksidan etkiye sahiptir.

Sinir Sistemi Hücrelerindeki Dejenerasyonu/Yıkımı Baskılar; Alzheimer’s ve Parkinson’s gibi hastalıklardaki beyin hücrelerindeki dejenerasyonu baskılar ve böylelikle hareket becerisinin ve hafızanın korunmasına yardımcıdır. Hafıza ve bilişsel fonksiyonların güçlenmesinde oldukça etkili bir ajandır ashwagandha.

İmmüniteyi Güçlendirir; Stres hormonlarını kontrol altında tutuşu ve inflamasyonu baskılayıcı nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklık üzerindeki etkisini immünoglobulinleri arttırarak sağlamaktadır ve böylelikle inflamatuar pek çok hastalığa karşı koruyucudur.

Kas gücü, fiziksel aktivite performansını arttırır. Cinsel fonksiyon bozuklukları, libido artışı ve kısırlık tedavisine de katkı sağlamaktadır.

En doğru kullanımı ekstratının gıda takviyesi haline dönüştürülmesi ve böylelikle günlük dozların kesinleştirilmesidir. Günlük dozlara hekiminiz ile birlikte karar vermek en doğrusudur. Doz aşımı olması durumunda çeşitli yan etkiler yaratabilmektedir. Ayrıca; hamile ve emziklilerde; MS, lupus, romatoid artirit gibi otoimmün hastalıklara sahip kişilerde kullanılması önerilmemektedir.

 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim