Aslında Avokado!

Aslında Avokado!

Doğal Koruma AVOKADO

Türkiye’de Akdeniz Antalya’dan İskenderun’a kadar olan bölgede yetiştirilmektedir. Sadece yetişkinler için değil, besin değerleri sebebiyle bebekler içinde tüketimi yaygın meyveler arasındadır.

İçerdiği fligram maddesi sayesinde ,akciğer,bağırsak ve cilt dokusunu yenilenmsini sağlar.3 ay boyunca günlük 1 avakado  yendiğinde bağırsak duvarını onarma olasılığı vardır. EN ALKALİ ÜRÜNLER ARASINDA  baştacıdır.

1- Kanserle savaşır – Yapılan birçok araştırma, avokadonun kansere engel olduğunu gösteriyor. Ayrıca kemoterapinin etkilerini azalttığını gösteren çalışmalar da bulunmaktadır. Prostat kanserinin büyümesini engellediğini göstermiştir. Avokadoda bulunan oleik asit meme kanserinin önlenmesinde etkilidir. 

2- Kilo kontrolünü sağlar – Avokado içeriğindeki besin değerleri sebebiyle çok iyi bir besin kaynağı olmakla birlikte, gerek yemeklere, gerek salatalara, ya da kendi başına olacak şekilde bir çok şekilde tüketime müsaittir. İçerisindeki. 

3- Depresyon riskini azaltır – Aşırı homosistein, kendinizi iyi hissetmenizi ve serotonin, dopamin, norepinefrin hormonlarının üretimini engelleyebilir, aynı zamanda uyku ve iştaha da olumlu etkileri bulunmaktadır. 

4- Sindirimi düzenler – Doğal lif içeren bir yiyecek olmasından dolayı kabızlığı önler, sindirim sistemini düzenler, kolon kanseri riskini de azaltmaktadır. 

5 – Kalp için faydalıdır – Avokadonun içeriğinde bulunan bir çok mineral kalbi canlı ve dinç tutmayı sağlar. İçeriğinde bulunan folat, kalp sağlığı bakımından önemlidir. Günlük bir fincan avokado, folat ihtiyacını karşılar. 

6-- Cilt ve saç sağlığına direk etkide bulunur –  Avokadonun içinde bulunan A, C ve E vitaminleri sayesinde deri sağlığını korumaktadır. Cilde uygulandığında cildinize yumuşaklık ve esneklik kazandırmaktadır. Etkin bir cilt rahatlatıcı olan avokado aynı zamanda cildi zararlı güneş ışınlarından korumaktadır ve oluşan güneş yanığı tedavisinde de kullanılmaktadır. Cilde bir diğer faydası da ciltte meydana gelen kırışıklıkların giderilmesine yardımcıdır. Saçlara bakım yaparak canlılık kazandırmasıdır. Saç diplerini besleyerek dökülmelere ve deri sorunlarına engel olmaktadır. 

7-Bebeklerin sağlığını destekler – Özellikle bol miktarda protein içerdiği için bebek sağlığında oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bunun yanında magnezyum, B1 ve B2 vitaminleri bakımından da zengin olması bebeğin fiziksel ve zihinsel sağlığına oldukça yararlıdır. Avokadonun içinde bulunan folat bebekler içinde gereklidir. 

Yeşim Temel Özcan
Beslenme ve  Diyet uzmanı
Pni terapisti Gaps danışmanı 
 
Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim