Bağırsak Floramızı 8 Düşmanı

Bağırsak Floramızı 8 Düşmanı

Günümüz dünyasında sıklıkla karşımıza çıkan bazı etkenler florayı tahrip ederek bağırsak sağlığını bozmaktadır.

Bağırsaklarımızın ve bağırsak floramızın sağlığımız için ne derece önemli olduğunu artık hepimiz kavradık.  Fakat günümüz dünyasında sıklıkla karşımıza çıkan bazı etkenler florayı tahrip ederek bağırsak sağlığını bozmakta ve başta immün sistem, sindirim sistemi ve nöropsikiyatrik sistemde olmak üzere pek çok probleme neden olmaktadır.

Florayı tahrip eden 8 temel etken;

- Endüstriyel Gıdalar; Her ne kadar üzerinde organik ibaresi görsek de fabrikalarda elde edilen gıdalarda başta endüstriyel yağlar, früktoz şurubu ve gluten olmak üzere pek çok istemediğimiz madde bulaşı mümkün olmaktadır. Sonuç olarak da farkında olmayarak florayı tahrip etmekteyiz. Bu nedenle paketli, işlenmiş gıdalardan uzak durmak gerekmektedir. 

Tahıllar; içeriğindeki gluten ve lektin içeriği nedeniyle tahıllardan da uzak durmamız gerekmekte.

GDO; GDO Gıdaların üretiminde kullanılan Glifosfat aynı zamanda antibakterial bir ajan olarak da görev almakta ve vücuda GDO Gıdalar alınması durumunda floramızdaki faydalı mikroorganizmaları yok etmektedir.

NSAID yani Ağrı Kesiciler; Ağrı kesiciler, vücudumuzda inflamasyonla mücadele eden maddeleri baskılayarak çalışırlar. Bu nedenle kontrolsüz ağrı kesici kullanımı vücut inflamasyonunu şiddetlendirmektedir.

Alkol; Vücudumuzdan pek çok vitamin ve mineralin atılmasını şiddetlendiren alkol, aynı zamanda da toksin içermektedir bu nedenlede sindirim kanalı florasını tahrip etmektedir.

Antibiyotikler; Artık çoğumuzunda bildiği üzere antibiyotikler patojenlerle birlikte faydalı mikroorganizmaları da öldürmektedir. Bu nedenle kontrolsüz antibiyotik kullanımı sakıncalıdır.

Kronik Stres; Streste toksik etkiye sahiptir. Stresle ilişkili kortizol, DHEA gibi hormonların metabolizmalarındaki bozukluk vücut inflamasyonunu şiddetlendirmektedir.

Az Uyku; Günde 7-8 saatten az uyumak, kortizol düzeylerinin artmasına neden olmakta; vücudun parasempatik sinir sisteminden uzaklaşmasına neden olmaktadır. Bu durumda vücut inflamasyonunu şiddetlendirmektedir.

Yaşamımızdan bu etkenleri çıkarmak; bağırsak florasının tahrip olmamasını ve böylelikle sağlığımızın bozulmamasına yardımcıdır.

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim