Baklagil ve Tahılları Fermente Yöntemi

Baklagil ve Tahılları Fermente Yöntemi

Kuru Baklagilleri ve Tahılları Fermente Yöntemi

Tüm tahıl, baklagiller ve kuruyemişler gibi tohumların da türünü devam ettirmek için filizlenmesi gerekir ancak uygun koşullar ortaya çıkana kadar kendisini tohum olarak koruması şarttır. Bütün canlılar hayatta kalmak ve neslini devam ettirmek üzerine programlanmıştır.

Tohumun kendisini koruma mekanizmasının adı ise ‘’fitik asit‘’ tir. Fitik Asit özellikle buğday, pirinç, arpa, çavdar gibi bitkilerde ve fasulyede bulunur. İnsanlar bu yapıdaki fosforu sindiremezler çünkü insanlarda bu yapıyı parçalayabilen fitaz enzimi yoktur.

Fitik asit, kalsiyum, magnezyum, demir, çinko gibi önemli mineraller ile bağ oluşturur ve mineraller fitat tarafından serbest bırakılmadığı için ve vücutta bulunmadığı için vücudun mineral eksikliğine neden olur. İnsanlar, özellikle çocuklarda. Birçok bakteri fitaz enzimini etkin hale getirir. Biz bunlara yararlı dost bakteri diyoruz. Laktik asit bakterileri, bacillus suptilus ve echericia coli gibi dost bakteriyel fitazlar fitatları parçalar yine fermantasyon işlemi sonucu, fitat molekülü parçalanarak minerallerin kullanılabilirliği (biyo aktivitesini) artmıştır.

Evde yapabileceğimiz en basit fitat parçalama işlemi fermantasyondur. Fermantasyon ön sindirimdir. Dolayısıyla zor sindirilen kuru baklagil ve tahılları ön sindirimden geçirmiş oluyoruz.

Öncelikle yıkadığımız baklagili içme suyuyla ıslatıp, bu şekilde 24 saat bekletiyoruz. Mevsim yazsa, ekşimemesi için buzdolabına koymakta fayda var. Arada bir gerekli görülürse suyu değiştirilmelidir.

24 saatin sonunda ıslatmış olduğumuz baklagili iyice yıkayıp süzüyoruz. Islatma kabına tekrar içme suyu doldurup bu sefer içerisine bir su bardağı da peynir altı suyu ilave ediliyoruz. Peynir altı suyu takviyesiyle yeniden ıslatılan baklagilleri tekrar  24 saat bekletiyoruz. Sürenin sonunda baklagilleri ya da tahılları süzerek kullanabiliriz.

Yeşim Temel Özcan
Diyetisyen/GAPS practitioner

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim