Bakteriyel Çeşitlilik Yaşam Şansıdır

Bakteriyel Çeşitlilik Yaşam Şansıdır

Mikrobiyal çeşitlilik yaşamımızın ilk yıllarında yanlış gelişirse; çocukların metabolizmasında ve gelecek yıllarda karşılaşacakları hastalıkların gelişiminde etkili olmaktadır.

Yaşamın ilk yılları vücudumuzdaki bakteri çeşitliliği ve gelişimi için çok kıymetlidir. Vücudumuzdaki bakterilerin büyük bir çoğunluğu bağırsaklarımızda yaşar ve bu bakterilerin çeşitliliği her bireyde parmak izimiz gibi; kişiye özeldir.

Sağlığımız için son derece önemli etkileri olan bu mikrobiyal çeşitlilik yaşamımızın ilk yıllarında yanlış gelişirse; çocukların metabolizmasında ve gelecek yıllarda karşılaşacakları hastalıkların gelişiminde olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Bu olumsuzlukları engellemek, sağlıklı ve dengeli bir bağırsak florası geliştirebilmek için;

- Herhangi bir sezeryan zorunluluğu yoksa; normal doğum tercih edilmeli. Bebeğin maruz kaldığı ilk bakteriler annenin doğum kanalında bulunmaktadır ve bebeğin bu mikroorganizmalarla tanışması oldukça önemlidir.

Anne sütü; hem içeriği hem de annenin meme ucunda bulunan bakterilerin vücuda tanıtılması için, mikrobiyal floranın gelişmesin de oldukça önemlidir.

En az 6 ay boyunca anne sütü tüketimi ve sonrasında bebeğin doğru ek gıdalar ile zamanı geldikçe tanıştırılması da mikrofloranın doğru gelişimine katkı sağlamaktadır.

Mümkün olduğunca antibiyotiklerden ve hazır mamalardan bebeği uzak tutmakta floranın korunmasında önemlidir.

Çocuklar için geliştirilmiş probiyotik desteklerden veya prebiyotik ve probiyotik etkiye sahip besin gruplarına ek gıdada yer vermek gereklidir.

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim