Beta Glukanlar

Beta Glukanlar

Beta Glukan Nedir?

Beta glukanlar; bağışıklı sistemini güçlendiren liflerdir.

Suda çözünebilir bir lif olan beta glukan; buğday, bakteri, maya, algler ve mantarlardan elde edilir. Ekmek mayası olarak da bilinen Saccharomyces Cerevisiae ‘nin hücre duvarında bol miktada bulunur. Bu nedenle beta glukan takviyeleri de bu mayadan elde edilir. Beta glukanlar; bağışıklık sistemi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Bu nedenle alerjiler, otoimmün hastalıklar ve enfeksiyonların tedavisine yardımcıdır.
 
Yüksek kolesterol, diyabet, HIV, kronik yorgunluk sendromu, emosyonel stree, soğuk algınlıkları, grip (H1N1),nezle, alerjiler ve çoğu otoimmün hastalıkların baskılanmasına yardımcıdır. Ayrıca yapılan bazı çalışmalar (Xiaofei Yu , ... Xiang-Yang Wang , in Advances in Cancer Research, 2015) beta glukanların bağışıklık sisteminin kanser hücrelerini öldüren hücreleri uyardığı; böylelikle kanser gelişimi baskılayabileceği, böylelikle kanser tedavisinin önemli bir desteği olduğunu ortaya koymuştur.
 
Ayrıca bir lif olması nedeniyle; bağırsaktan emilimi sırasında kolesterol emiliminin baskılaması nedeniyle kan kolesterol düzeylerinin de dengelenmesine yardımcıdır. Beta glukanlar hekim önerisiyle supplemente edilebilir. Takviyelerin yanı sıra reishi ve şitaki mantarı, deniz yosunları ve alglerde bol miktarda beta glukan bulunur.
Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim