Beynimizdeki Sis

Beynimizdeki Sis

Beyin sisi; bilişsel fonksiyonlarımızın kısıtlandığı durum olarak tanımlanmaktadır.

Kendimizi yarı uykuda hissettiğimiz, en basit şeyleri dahi unuttuğumuz, konsantre olmakta ve algılamakta zorlandığımız özetle bilişsel fonksiyonlarımızı yönetmekte zorlandığımız durum Beyin Sis - Brain Fog olarak tanımlanmaktadır.

Beyin sisinin temel kaynakları kan şekerindeki düzensizlikler, hormonal dengesizlikler ve bağırsak geçirgenliğidir. Bu 3 faktörü birleştiren nokta ise bağırsaklardır. Kan şekeri ve hormonal dengenin sağlanabilmesi, bağırsak geçirgenliğinin azalması bağırsak florasının görevidir. Floranın dengeli olmaması durumunda bu görev yerine getirilemez ve beyin-bağırsak aksı yoluyla kişi de beyin sisi oluşturur.

Flora dengesizliğinin oluşmasında glütenden, kafeinden, sofra şekerinden zengin, psikolojik stres ve uyku bozukluklarının olduğu, fazla antimikrobiyal ajanlara yer verilmiş bir beslenme tarzı etkili olur. Bu durum da beyin sisi oluşumunu daha da tetikler.

Beyin sisi ile mücadele için;

-Beslenmenize dikkat edin. Glutensiz, şekersiz ve süt ürünlerinden fakir bir beslenme programı uygulamayı deneyin. Taze sebze ve meyvelere, sağlıklı yağlara, doğru protein kaynaklarına ve fermente ürünlere sofralarınızda yer verin.

-Gerekli durumlarda uzmanlardan destek alarak, vitamin mineral eksikliklerinin giderilmesi; ve bağırsak flora düzensizliklerinin giderilmesi için vitamin mineral ve probiyotik destekler kullanın.

-Ağır metal toksisitesi yaşayıp yaşamadığınızı sorgulayın. Ağız ve çene operasyonları, amalgam dolgular, sigara ve pestisitlere maruziyet en yaygın ağır metal kaynaklarıdır. Bu etkenlerden kendinizi arındırmaya çalışın.

-Psikolojik stresinizi azaltmayı ve daha iyi bir uyku düzenine geçmeyi deneyin.

-Fiziksel aktivitenizi arttırın. Günlük 20 Dk’lık yürüyüşler dahi beyin sisi ile mücadelede etkilidir.

Bilişsel fonksiyonlarımızın kısıtlanması yaşam kalitemizi fazlasıyla düşürmektedir. Daha mutlu ve dinç olabilmek için beyin sisi ile mücadele yöntemlerini deneyin.

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim