Chlorella Nedir?

Chlorella Nedir?

Bir çeşit algler olan chlorella takviyeleri kolesterol değerlerinin dengelenmesi ve toksinlerin atımı başta olmak üzere metabolizma üzerinde etkilidir.

Bir çeşit algler olan chlorella; diğer alg grupları gibi insan vücudu üzerinde sayısız faydaya sahip. Bir algler türü olup, 30’dan fazla alt türe sahip chlorella, hücrelerinde insan hücresinin sindiremediği bitki duvarına sahiptir bu nedenle endüstriyel olarak işlenmiş ve gıda takviyesi formuna dönüştürülmüş hali kullanım için en uygunudur.

Gıda takviyesi olarak eczanelerden temin edebildiğimiz chlorella, kolesterol değerlerinin dengelenmesi ve toksinlerin atımı başta olmak üzere metabolizma üzerinde etkili. Bu etkilerden bazıları;

-Besin değeri oldukça zengindir; Protein, B12, Demir, Vitamin C, İyot ve diğer antioksidanlardan, az miktarda da olsa Omega 3, lif ve bir takım minerallerden zengindir.

-Ağır metalleri bağlayarak, detoks etkisi yaratır;  Chlorella’nın belki de en önemli görevi antioksidant etkisidir. Chlorella, güçlü bir antioksidant olarak vücuttaki ağır metal atılımını destekler ve demir, bakır, civa, kadmiyum gibi ağır metallerden vücudu arındırır. Özellikle amalgam dolguların değıştirilmesi sonrası diş hekimleri de chlorella desteği kullanmaktadır.

-Bağışıklık sistemini güçlendirir; İmmünite, tüm hastalıklar mücadelemizin vazgeçilmez bir parçası. Bu nedenle, güçlü bir immün sisteme hepimizin ihtiyacı var ve yapılan çalışmalar, chlorellanın immüniteyi güçlendirici etkisinden faydalanmalıyız.

-Kan lipid seviyelerini dengeler; Başka bir söyleyiş ile kan kolesterolünü dengeler. Niacin, Lif, Karotenoidler ve Antioksidanlar içeriyor oluşu kolesterol düzeylerinin düzenlenmesinde etkilidir.

-Kan basıncı ve kan şekerini dengeler; Besin içeriği, lif ve anti oksidant özelliği nedeniyle tansiyon ve kan şekerinin düzenlenmesine yardımcıdır.

-Solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde etkilidir; Chlorella, inflamasyonu kontrol ediyor oluşu nedeniyle; özellikle solunum yolu hastalıklarının tedavisini destekler.

-Pek çok faydanın yanı sıra kontrolsüz kullanımı bulantı, sindirim problemleri ve immün yetersizlikle ilişkilendirilebilir. Bu nedenle uzman kontrolünde kullanımına dikkat etmek gerekir.

 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim