Daha İyi Uyku ve Mental Sağlık İçin: Triptofan

Daha İyi Uyku ve Mental Sağlık İçin: Triptofan

Esansiyel aminoasitlerden biri olan triptofan; hormonlar üzerinde etkili olup sağlık üzerinde pek çok olumlu etkiye sahiptir.

Daha enerjik bir hayat için basit kuralların kilo kaybı, iyi uyku ve doğru protein alımı olduğu hep konuşulur. Enerji kaybının önlenmesi, kilo kaybı ve iyi uykunun kaynağı da doğru protein kaynaklarının tüketimi olabilir.

Proteinlerin yapı taşlarına aminoasit adı verilir ve vücudumuzda üretemeyip dışarıdan almak zorunda kaldığımız aminoasitlere esansiyel aminoasitler adı verilir.

Triptofan esansiyel aminoasitlerden biri olup vücudun hormon mekanizmasında rol oynamaktadır. Hormonal reaksiyonlarda rol oynaması nedeniyle mod, uyku ve metabolizma üzerinde etkili olmaktadır.

Triptofanın besinlerle veya gıda takviyesi olarak vücuttaki yetersizliği giderildiğinde anksiyete ile mücadele ve baş etme mekanizmalarını destekler, uykuyu düzenler ve yağ kaybına yardımcıdır. Aynı zamanda sahip olduğu büyüme hormonu tetikleme etkisiyle karbonhidrat ve şeker bağımlılığını baskılayabilir. Peki vücut tüm bunları nasıl yapar?

Triptofan vücuda alınıp parçalandıktan sonra 5 HTP elde edilir. 5 HTP, beyin ve merkezi sinir sistemi üzerinde etkilidir ve modu iyileştirir. 5 HTP, aynı zamanda seratonin yani halk arasında bilinen adıyla mutluluk hormonunun öncüsüdür. Aynı mutluluk etkisi şeker ve karbonhidrat tüketildiğinde de ortaya çıkar. Bu nedenle karbonhidrat ve şekere aşırı düşkün kişilerde seratonin ve dolayısıyla triptofan yetersizliği söz konusu olabilir. Bu bağımlılığın sonlandırılmasında triptifan yardımcıdır.

5 HTP ve seratoninin ara ürünü olarak da melatonin yani uyku hormonu elde edilir. Tüm bu 3 hormon uyku ve metabolizmayı düzenler, anksiyeteyi ve depresyonla mücadele eder.

Triptofan veya parçalanmış ürünü 5 HTP desteği almak;

Uykuyu düzenler.

Modu iyileştirir.

Migren ve baş ağrısının giderilmesine yardımcıdır.

Tıkınırcasına yeme sendromuna yardımcıdır.

ADHD; Dikkat Dağınıklığı ve Hiperaktivite ile mücadele eder.

Pre Menstral Sendromu sakinleştirir.

Fibromiyalji tedavisinde kullanılır.

Triptofanın besin kaynakları; yumurta, spirulina, deniz balığı, özellikle hindi eti olmak üzere kümes hayvanları, susam, kuzu eti ve muzdur. Besin kaynaklarının yetersiz kaldığı durumda hekim desteği ile gıda takviyeleri kullanılabilir.

 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim