Die-Off Sendrom

Die-Off Sendrom

Die-Off Sendrom-İyileşme Krizi

Bağırsak florası normal olmayan kişilerin bağırsağında çok sayıda patojen mikroplar vardır. Birden bire yoğun probiyotik alınırsa, probiyotikler hastalık yapan mikropları öldürür.

Bu mikroplardan çıkan çok sayıda toksinler kana geçerek hastanın rahatsızlıklarını artırır. Hastalarda geçici bir süre egzantem,kaşıntı, titreme, üşüme, kas ağrıları, baş ağrısı, ateş, artmış kalp hızı ve anksiyete hiperaktivite, davranış bozuklukları, uyku sorunları ve hırçınlığı arttırabilir.

Ancak bu geçici bir durumdur ve bu ekstradan oluşan toksinlerin vücuttan atılımını takiben ortadan kalkar. Buna İngilizcede ‘die-off reaction’ denir.  Aslında bu bir ‘iyileşme krizi’dir. Bu durumu önlemek için probiyotiklere ya da probiyotik gıdalara küçük miktarlarda başlanarak daha sonra yavaş yavaş artırılır.

Örneğin turşu verilirse önce 1 tatlı kaşığı turşu suyu verilir. Daha sonra bu miktar artırılır. En sonra turşunun kendisi yine az miktarla başlanarak giderek artırılır. En sonunda bir porsiyona çıkarılır. Böylece hastalık yapan mikroplar yavaş yavaş ölür.

Herxheimer etkisi de dediğimiz özellikle gram negatif bakterilerle olan enfeksiyonların tedavisinde ortaya çıkan, ancak genel olarak her türlü bakteriyel enfeksiyonun ve mantar (candida spp) tedavisinde yok edilen bakterilerden açığa çıkan fazla miktarda toksinin vücutta geliştirdiği yanıtı vücuttan uzaklaştırma yöntemlerinin başında bentonit kili, yeşil sebze suları, sauna ile terlemek ve karanfil çayıdır ve elbette ki düzenli bir boşaltım sistemi aynı zamanda.

Sizlerle karanfil çayını paylaşarak en pratik ve lezzetli die-off kovuculardan birini öneriyorum.

KARANFİL ÇAYI
1 tutam top karanfil
5-6 tane top karabiber
1 kabuk tarçın

Havanda dövülür parçalara ayrılır. Bir tea bag (çay) poşetine konur ve 1 litrelik sıcak suya salınır. 15 dakika demlenmesi beklenir.

Demlenen karanfil çayı sıcak yâda soğuk olarak tüm gün içilir.

 

Yeşim Temel Özcan
Diyetisyen/GAPS practitioner
Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim