Doğum Sonrası Beslenme

Doğum Sonrası Beslenme

Doğum Sonrası Beslenme

Anne sütü doğum sonrası bebek için kuşkusuz en önemli besin kaynağıdır. Sağlıklı emziren bir anne, bebeğine emzirdiği her 100 ml süt için ortalama olarak 70 kalori harcamakta olup, günlük ürettiği 700-800 ml süt düşünüldüğünde, 500-600 kalori harcaması kaçınılmazdır.

Annenin sağlık koşulları el verdiği sürece bebeğin doğum sonrası ilk 6 ayı anne sütü ile beslenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu altı aylık emzirme sürecinde annelerin harcadıkları kalori miktarı göz önünde bulundurulduğunda, enerji, protein ve kalsiyum yönünden zengin besinleri tüketmelerini öneririm.

Tüm bunların yanında anne sütünün en iyi kaynağı da sıvıdır. Günde 4 litre su tüketimi önerilir. Annenin dinlenmesi ve gece uykusuzluğunu gündüz telafi etmesi çok önemlidir. Öncelikle mutlak olarak ilk altı ay bebeğin anne sütü ile beslenmesi gerekliliğinin altını bir kez daha çizmek isterim. Ve doğum sonrası kilo verme süreci, 6 aylık emzirme süreci sonunda sağlıklı bir beslenme programı uygulanmalıdır.

Sabahları;
Peynir, zeytin, bol yeşillik, 1 dilim tam buğday ekmeği ve bitki çayı tüketebilirler.
 
Öğlen ve Akşam;
Evde pişen sebze yemeğinden veya et yemeğinden tüketmelerini öneririm. Aralarda meyve, ceviz, badem gibi atıştırmalıklar alabilirler. Bunun yanında emziren anneler bu süreçte bol bol su tüketimine ve bitki çayı içmeye de dikkat etmelidir.”
 
Yeşim Temel Özcan
Diyetisyen/GAPS practitioner 
 

 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim