Dopamin

Dopamin

Besinlerle Dopamini Uyarmak

Anti inflamatuar beslenme, doğru dopamin salınımı için gereklidir.

Dopamin; vücudun ödül mekanizmasını aktive eden bir nörotransmitterdir. Aynı zamanda dikkat ve odaklanabilmeyi de dopamin sağlar. B6 Eksikliği, bir takım hormonal düzensizlikler, düşük mide asidi, sızdıran bağırsak, hipoglisemi, ağır metal toksistesi ve vitamin-mineral eksiklikleri dopamin yetersizliğini tetikleyebilecek bazı faktörlerdir. Vücutta dopaminin düşük olduğu durumda; motivasyon ve hayat tutkusu azalır, sabahları uyanmakta güçlük, depresyon, düşük libido, kronik yorgunluk, dikkat bozukluğu, huzursuz bacak sendromu ve karbonhidrat-şeker düşkünlüğü gibi şikayetlere sebep olabilir.
 
Bazı gıdaları beslenmenize eklemek ve beslenme alışkanlıklarını değiştirmek dopamin düzeylerini uyarmaktadır. Anti İnflamatuar bir beslenme planını benimsemek; doğru bir beslenme protokolüyle vücuttaki oksidatif stresin azaltılması dopamin düzeylerinin iyileşmesine yardımcıdır. L-tyrosine, B6, Folat, Selenyum, Glutatyon, Çinko, Magnezyum’dan zengin beslenmek dopamin düzeylerinin yükseltilmesine yardımcıdır.
 
Bu besinler;
-Raw Kakao – Bitter Çikolata; Dopamin uyaran besinlerin en başında gelir. İçariğindeki beta-phenylethylamine, kan-beyin bariyerini aşarak beyinde dopamin salınımını uyararır. Aynı zamanda çinko ve magnezyumdan da zengindir. Seratonin ve bir takım başka nörotransmitterlerin de salınımını uyarabileceği nedeniyle porsiyon kontrollü tüketilmelidir, aksi durumda adrenal stres yaşanabilir.
 
-Yabanmersini; İçeriğindeki güçlü flavonoid anthocyanin sayesinde beyindeki dopamin sekresyonu uyarır.
 
-Yağlı Tohumlar; Selenyum dopamin salınımının sağlanmasında en önemli besin öğelerinden birisidir. Brezilya Cevizi selenyumu en yüksek tohumlardan birisidir. Ayrıca; bademdeki yüksek tyrosine ve kabak çekirdeğindeki B Vitaminleri ve çinko dopamin düzeylerini etkiler. Yine ceviz ve fındıkta benzeri etkilerle dopamini uyarır.
 
-Turpgiller ve Glutatyon; Kale, karalahana, brüksel lahanası, pazı ve karnabahar başta sülfür olmak üzere, B vitaminleri, antioksidanlar ve minerallerden zengindir. Ayrıca glutatyon kaynağı alium bileşiklerini içeren sarımsak, soğan, frenk soğanı ve yeşil soğan da güçlü antioksidanlar içerir. Bu yüksek glutatyon içerikleri nedeniyle turpgiller; sağlıklı beyin fonksiyonları ve optimal dopamin salınımına yardımcıdır.
 
Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim