Düzenli Düzensizlik Halinde Açlık Oruçları.

Düzenli Düzensizlik Halinde Açlık Oruçları.

Düzenli Düzensizlik Halinde Açlık Oruçları.

Uyumamız, uyanmamız, beslenme davranışımız, yiyecekleri sindirme kapasitemiz ve toksinleri elimine etmemiz otonomik sinir sistemine bağlıdır. Vücudumuz 24 saatlik döngüye göre çalışır. Bu döngüye tıpta sirkadiyen ritim denir . Vücudumuzun içindeki bu saat (içimizdeki saat) hayatımızı sürdürebilmemiz için çok önemlidir.
 
Eğer iç saatimizin çalışmasını bozarsak mesela uyku saatlerimizde çalışır ve yanlış zamanlarda beslenirsek er ya da geç bunun faturasını uyku bozuklukları, kronik yorgunluk, ajitasyon, hazımsızlık, şişmanlama şeklinde çekeriz ve streslere karşı direncimiz azalır; kronik iltihabi hastalıklar ve kanserlere yakalanma olasılığımız artar.
 
Birbirine zıt olan ve eşgüdüm halinde çalışan iki sinir sistemimiz vardır; sempatik sinir sistemi (SSS) ve parasempatik sinir sistemi (PSS). SSS açlık ve egzersiz ile uyarılır ve bizi uyanık, aktif tutar; bütün gün boyunca bizi stres ve açlığa karşı dayanıklı hale getirir. PSS ise yemek yeme ile uyarılır ve bizi gevşetir ve uykuya hazırlar.
 
Böylelikle sindirim kapasitemizi artırarak dokularımızı yeniler ya da onarır. Geçen yazımızda zaten bunu anlatmıştık. Bu sebeple en esnek canlı olan insanı yeniden en dayanıklı, her koşula adapte bir hale getirmeye yardımcı olmak için fasılalı açlık (intermittant) bağışıklık sistemini destekleyen bir programdır. Uygulanan uzun süreli açlık insülin hassasiyeti ile beraber oluşan diyabet riskinide azaltacaktır.
 
Yapacağımız açlık oruçları kırılamayan insülin direnci ve leptin direnci üzerinde çok etkilidir. Hastalık dönemlerinin başlangıçlarında bakteri çoğalma faaliyetlerini engeller. Hastalığın seyrini kısaltır. Hipoglisemi ataklarını atlatmamıza yardımcıdır. Kilo verme programların da tıkanma noktalarına yardımcıdır.
 
Nasıl Uygulayacağız?
İntermittant fasting haftada 2 kez 48 saat ara verilerek toplamda min 16-maksimum 20 saat aç kalınarak yapılmalıdır. Aç kalınan sürede bol bol su, bitki çayı maden suyu, çay ve sınırlı kahve içilebilmektedir. Örneklersek akşam 19.00 da yemeğinizi yiyorsunuz. Öğlen 11'den itibaren orucunuzu bitirebilirsiniz. Bu orucun en az 8 saati zaten uykuda geçmektedir.
 
Püf noktası ise haftada 2 kez yapılırken hep aynı günlere denk getirmemek!! Çünkü sistem hemen alışıyor o nedenle şaşırtmalı gitmek de fayda var.Yani düzenli düzensizlik ! Birde uzun süreli ve her gün uygulanan 16-17 saatlik oruç serum kortizolü yükseltebilir. En uygun model yukarda anlattığım süre-sıklık aralığıdır ve kendi tecrübelerimle de sabittir.
 
Yeşim Temel Özcan
Diyetisyen/GAPS practitioner
Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim