Eğer Kilo Probleminiz Varsa!

Eğer Kilo Probleminiz Varsa!
Genelde 3 - 4 öğünde tüketilen besinler, beslenme düzeninin tamamen değiştiği günümüzde 2 öğüne sıkıştırılmaktadır. Özellikle tatlı, hamur işleri, şarküteri ürünleri gibi karbonhidrat ve yağ içeriği yüksek besinlerin tüketiminde artış olmakta, buna karşılık su, kuru baklagil, sebze ve meyve tüketimi azalmaktadır. Halbuki günlük almamız gereken protein, vitamin ve mineral oranları değişmemektedir.
 
KİLO ALMAMAK İÇİN NASIL BESLENMELİYİZ?
 
Beslenme ve Diyet Uzmanı ve GAPS Danışmanı Yeşim Temel Özcan, kilo almamak için yemeklerin seçiminde çok yağlı, çok tuzlu ve aşırı tatlı besinlerden kaçınmak gerektiğinin altını çiziyor. Bunların yerine hazmı kolay, mide-bağırsak sisteminde uzun süre kalabilen lifli ve sellüloz içeren sebze, meyve ve tam buğday ekmeği tercih edilmesinin gerektiğini belirtmektedir. Yetişkin bir insanın günde en az 1.5-2 litre su içmesi gerekliliğinden hareketle, sıvı alımına çok dikkat edilmesi konusunun altını önemle  çizerken, ağır işlerde çalışan işçilerin su kaybına bağlı olarak su tüketim gerekliliklerinin daha da önemli olduğu ifade etmektedir. Bu nedenle yeterli miktarda su içilmelidir. Akşam yemeklerine ne çok sıcak ne de çok soğuk olmayan hafif bir çorbayla başlanmalıdır.
 
Bağırsak problemi olanlarda, çorbalarına yulaf ilavesi yapabilecekleri gibi chia tohumu, keten tohumu gibi yağlı tohumları da tercih edebilirler. Etli veya etsiz, fazla yağlı olmayan bir sebze yemeği evde mayalanmış yoğurt, meyve veya tatlı olarak sütlü tatlılar, güllaç, meyve salataları ya da püreleri olabilir.
 
Protein içeriği fazla olan gıdalar (midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktirirler) yumurta ( en iyi ve en kaliteli protein kaynağıdır) süt, yoğurt, peynir gibi gıdalar, (intoleransınız varsa gaz yapıyorsa yememelisiniz)
 
 
Geç vakitlerde yenen yemeklerde bağırsak tembelliğine bağlı probiyotik destekleri ve prebiyotik besinler tüketmeliyiz. Çünkü 20:00 sonrası yenen yemeklerde, bağırsak peristaltizmi durur. Yaşanan kabızlık kilo artışına sebep olur. Özellikle akşam yemeği sonrası kısa mesafe yürüyüşleri yapılmalıdır ki kas kitlesi korunmalıdır.
 
Sindirime yardımcı bitki çayı
 
-Papatya 20 gm
-Meyan kökü 20 gm
-Rezene 10 gm dan oluşan çayı
 
Yemekten sonra içebilirsiniz.
 
 
Yeşim Temel Özcan
Diyet Uzmanı ve GAPS Danışmanı
Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim