Egzama İle Beslenme İlişkisi

Egzama İle Beslenme İlişkisi

'' Egzama '' Nasıl Beslenmeli, Nelere Dikkat Etmeli

Bozulmuş bir bağırsak florası immün sistemi zayıflatır ve vücutta inflamasyon oluşmasına sebep olur. Bağırsak florası, immün sistem ile doğrudan ilişkilidir!

Bağırsak hücreleri her maddenin geçişine izin vermez çok korunaklı bir duvar oluşturur. Bu duvarın yıkılmamasında en önemli görev; bariyer olan probiyotiklerde. Hastalık yapan mikropların bağırsak duvarına yapışıp duvarı tahrip etmesini engelliyor.

Probiyotiklerin sayıları az olursa bu duvarları koruyamıyor ve bağırsak duvarımız sızdırmaya ( LEAKY GUT ) başlıyor. Sızan patojenler yâda iyi sindirilmemiş besinler kan dolaşımına geçiyor, bağışıklık sistemi ise tanımadığı bu maddelere karşı saldırıya geçiyor. Bağırsak florası anormal fonksiyon gösterdiği zaman kişide mikro besin öğesi yetersizlikleri ve bazı besinlere karşı intolerans gelişebilmektedir.

Bağışıklık sistemi hastalıkları ise bu döngünün uzun zaman sürmesi ile oluşuyor. Kendi dokusuna uzun süre saldırıyor buna uzun soluklu düşük yoğunluklu enflamasyon deniyor.

Bunun sonucunda egzama ortaya çıkabilmektedir. Bu durumla baş edebilmek için özellikle bağırsak bariyerini kemik suyu ile 1 ay süren astar onarımı ile yamamak, bağırsak bariyerini zedeleyen gıdalar olan gluten ve lectin içeren yani tüm tahıl, buğday, çavdar, arpa ve yulaf içeren tüm besinler) ve baklagilleri ( kurufasulye, nohut, soya, mercimek ve yerfıstığı ) beslenmeden çıkarmak. Süt grubunu ise sadece yoğurt ve kefir gibi fermente ederek tüketmeli.

D vitamini seviyesini 60 ng/ml düzeyine çıkarıp fermente sebzelerle beslenmenizin pre ve probiyotik seviyesini yükseltmek. Bu beslenme taktiği onardığınız duvarı koruyup bariyer görevi yapacaktır. Var olan egzemaların üstüne sarı kantoron yağı sürüp ev yapımı elma sirkesi ile egzamalı bölge sık sık pansuman yapılmalıdır. Kuruma ve kaşıntı da hindistan cevizi yağı ile sakinleştirilmelidir.

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim