Eliminasyon Diyeti

Eliminasyon Diyeti

Kronik Hastalıklarda Neden Eliminasyon Diyeti Uygulanmalı?

Kronik hastalıklarda; eliminasyon diyeti tedaviyi destekler.

Başta otoimmün hastalıklar olmak üzere çoğu kronik hastalığın mekanizması bağışıklık sistemi üzerinden açıklanabilir. Bu nedenle bu hastalıkların semptomlarının tedavi edilmesinin yanı sıra; bağışıklık sisteminin de iyileştirilmesi hastalığın tamamen kontrol altına alınabilmesi için önemlidir.
 
Eliminasyon diyeti; bağışıklık sisteminin doğru çalışma ritmini destekler. Doğru bir bağışıklık ritmi geliştirdiğimizde kronik hastalıkların tedavisi de kolaylaşacaktır. Tarımla hayatımıza dahil olan tahıllar, kurubaklagiller, süt ürünleri (evcilleştirme ile) ve yüksek şekere vücudumuz henüz adapte olabilmiş değil.
 
Yerleşik yaşama geçmeden önce atalarımızın beslenmesinde bu besin gruplarının hiç bulunmadığı biliniyor. Bu nedenle de bu besin gruplarını tanımlayamayan vücudumuz bir bağışıklık reaksiyonu gösteriyor. Eliminasyon diyeti süresince bağışıklık sistemi üzerinden bu uyaranları kaldırmak, kronik hastalıklarda tedavinin daha hızlı ve kolay olmasına yardımcı oluyor.
 
Kronik hastalıklarda en az 3 haftalık bir eliminasyon diyeti uygulanmalı ve kişinin beslenmesinde bağışıklık uyaranları tespit edilmeli, gerekli durumlarda bu uyaranlar kişinin beslenmesinden uzaklaştırılmalı. Bu beslenme tedavisi fonksiyonel tıp diyetisyenleri eşliğinde kolay ve medikal tedaviye destek bir sürece dönüştürülebilir.
Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim