Endüstriyel Früktoz Tüketmemek İçin 7 Sebep

Endüstriyel Früktoz Tüketmemek İçin 7 Sebep

Aşırı ve yanlış früktoz tüketiminin sağlık üzerindeki olumsuz etkisi bilinmektedir.

Meyve şekeri olarak da bilinen früktoz; basit şeker olup, meyve, sebze ve balın yapısında doğal olarak bulunmaktadır. En tatlısından en tatsızına; tüm meyve ve sebzeler farklı oranlarda früktoz içerir.

Şeker pancarı, şeker kamışı ve yüksek früktoz mısır şurubu ve benzeri gıda endüstrisi tarafından yaygın olarak kullanılan früktoz kaynakları kimyasal yapısı gereği glikoza benzer bu nedenle farklı metabolize edilir. Bu tip früktoz kaynakları yani endüstriyel früktoz; başta magnezyum ve bakır emilimini baskılamak gibi insan metabolizmasında pek çok olumsuz etkiye sahiptir.

Endüstriyel früktoza hemen hemen tüm paketli, işlenmiş gıdalarda rastlamak mümkündür. Bu nedenle bu gıdalara beslenmenizde yer vermemeniz sağlığınızı korumak adına önemlidir.

Endüstriyel früktozun yanı sıra bazı meyve ve sebzeler; fruktooligosakkaritler ve fruktanlardan zengindir ki çok yaygın olmasada früktoz intoleransına sahip kişiler için tüketilmesi uygun değildir. Bu kişilerin şekerli meyveler, kuru meyveler,berry-type meyvelerin büyük miktarlarda tüketilmesi, bal ve akçaağaç şurubu, yer fıstığı vb. tahılların tüketilmemesi gerekmektedir.

Yüksek oranlarda früktoz ve endüstriyel früktoz tüketmemek için 7 temel sebep ise;

- İnsülin metabolizmasında bozukluğa neden olur. İnsülin direnci oluşturabilir ya da insülinin anlık ve hızla yükselmesine (PPI: postprandial inflammation) neden olur. Vücut inflamasyonunu için en hızlı yanıt; endüstriyel früktoz alımıyla oluşur.

Hormonal bozukluklara neden olur.

Bilişsel fonksiyonlarda azalmaya sebep olur.

Obeziteye neden olur.

Kalp sağlığını etkiler.

Gut hastalığına sebep olur.

Kanser oluşumu ile ilişkilidir.

Früktoz yerine tatlı ihtiyacınızı Hindistan cevizi ve doğal bal ile karşılamak daha doğru tercihler olacaktır.

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim