Fibromiyalji Tedavisinde Doğal Yöntemler

Fibromiyalji Tedavisinde Doğal Yöntemler

Fibromiyalji Tedavisinde Kullanabileceğiniz Doğal Yöntemler

Fibromiyalji, nedeni saptanamayan uzun süreli yaygın kas ve eklem ağrısıdır ve tedavisinin temelinde fibromiyalji diyeti yer almaktadır.

Fibromiyalji, nedeni saptanamayan uzun süreli yaygın kas ve eklem ağrısıdır. Bu eklem ve kas ağrısına eşlik eden yorgunluk, baş ağrısı, uyku bozuklukları, anksiyete ve depresyondan en çok 20 -50 yaş arası kadınlar etkilenmektedir. Fibromiyaljinin bazı potansiyel sebepleri olarak; bazı besin ve kimyasallara karşı gelişen alerjiler, virüsler, hormonal bozukluklar, sindirim sorunları, candida patojeni, omurga eğrilikleri, stres ve nörotransmiter eksiklikleri işaret edilmektedir.
 
Fibromiyaljinin 7 temel semptomu yorgunluk, baş ağrıları, hafıza problemleri, uyku bozuklukları, karın ağrısı ve krampları, depresyon, anksiyetedir. Tedavi planın temelinde anti-inlamatuar besinlerden oluşan fibromiyalji diyeti yer almaktadır. Bu diyet; yeşil yapraklı sebzelerden, hayvansal proteinden, fermente yiyeceklerden, omega-3 yağlarından ve A,C,E vitamini gibi antioksidanlardan zengin; gluten ve potansiyel tüm besin alerjenlerinden, şekerden, endüstriyel besinlerden, yoğun alkol ve kafeinden tüketiminden fakirdir.
 
Fibromiyalji diyetine destek; magnezyum, balık yağı, vitamin D3, D-Riboz ve lavanta yağı gibi doğal besin takviyeleri kullanılmalıdır. Bu besin desteklerinin ne şekildeki kullanılacağı ve fibromiyalji diyetinin detayları için diyetisyeninizden destek alabilirsiniz.
Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim