Filtre Kahve ve Hindistan Cevizi

Filtre Kahve ve Hindistan Cevizi

Kurşun Geçirmez Kahve

Bu kahveyi iş adamı ve girişimci Dave Asprey, Tibet’te 5000 metre yükseklikte keşfediyor. Tırmanışı sırasında bu keşfi sayesinde hem performansı artıyor hem de hiç acıkmadığını keşfediyor.

Tarifimiz bildiğiniz sade filtre kahvenizin üzerine 1 dolu kaşık Hindistan cevizi eklenmesiyle oluyor. 2. Alternatif tarif 1 klasik Hindistan cevizi yağı, 100 ml Hindistan cevizi sütü ve tarçınla yapılır.

Tatbiki bu latte tarifine daha uygun. Hindistan cevizi yağında diğer çoğu yağın aksine uzun zincirli yağ asidi değil orta zincirli yağ asitleri bulunuyor. Orta zincirli yağ asitleri uzun zincirli yağ asidinden daha farklı şekilde metabolize olur bu da metabolizmayı yükseltmeye yardımcı olur. Yapılan bir araştırmada, günde 1-2 yemek kaşığı orta zincirli yağ asidi (Hindistan cevizi yağı gibi) yemenin, enerji yakımını % 5 oranında artırdığı gösterildi.

• Performans artışı
• Konsantrasyon artışı
• Uzun süre tok tutma
• Kilo ile doğal savaş

Blender ya da el karıştırıcısı ile karıştırıp köpürtmeniz lazım, aksi takdirde yağ kahveden ayrılır ve midenizi bulandırabilir, zaten lezzeti de aynı olmuyor. Daha homojenik bir karışım oluyor.

Yeşim Temel Özcan
Diyetisyen/GAPS practitioner

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim