Gece Yemeleri

Gece Yemeleri

Akşam atıştırmaları bağışıklığı ve vücudu strese sokarak yağlanmayı tetikliyor.

“ Akşam yemeği en geç kaçta olmalı? “ biz diyetisyenlerin en sık karşılaştığı sorulardan birisi. Akşam geç saatlerde veya gece yemek yemenin sağlığımız için olumsuz olduğunun çoğumuz bilincindeyiz. Peki ama neden?

Yatağa geçiş sırasında midenin boşalmış olması önemli ancak bununda ötesinde fizyolojimiz güneş battıktan sonra sindirim işi ile uğraşmayı istemiyor. Bunun nedeni, vücutta enerji ihtiyacı çok fazla olan iki sistem var; sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi. İki sistemde aynı anda çok enerji talep edeceği için aynı anda çalışmaları mümkün olmuyor. İnsan vücudu güneş battıktan sonra bağışıklıkla ilişkili ajanlarını aktive ediyor ve bu yüzden de vücut sindirim sistemini kapatmaya meyilli oluyor, sindirim enzimlerimiz azalıyor.

Güneşin batışıyla beraber yemek yemeyi sonlandırmak bu nedenle en doğrusu. Geç saatlerde veya gece yemek yediğimizde bağışıklığın aktivasyonunu sekteye uğrattığımız için vücut stres yaşıyor. Bu hem yanlış bağışıklık tepkisine neden oluyor hem de vücut yaşadığı stresle yağlanmasına neden oluyor.

Hem iyi bir bağışıklık hem de kilo kontrolünü sağlamak için gece atıştırmalarını sonlandırmak hem de akşam yemeğini olabildiğince erkene geçmek gerekmekte.

 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim