Gıda Takviyeleri Gerçekten Gerekli Mi?

Gıda Takviyeleri Gerçekten Gerekli Mi?

Günümüzde yaygın olarak kullanılan gıda takviyelerine gerçekten ihtiyacımız var mı?

Günümüzde yaygın olarak kullanılan gıda takviyelerine gerçekten ihtiyacımız var mı? Kusursuz bir dünya da bu sorunun cevabı “Hayır, ihtiyacımız yok” olurdu. Ancak günümüz dünyasında; gıda takviyelerini kullanmak kaçınılmaz.  Peki; atalarımız hiçbir gıda takviyesi kullanmazken neden biz kullanmalıyız?

 

Günümüzün endüstriyel ve modern düzeni; atalarımızın yaşamış olduğu çevreden çok farklı. Örneğin eskiye kıyasla; toprak çeşitliliği ve kalitesi azaldı, topraklarımızda yetişen sebze ve bitkilerin çeşitliliği azaldı, toksin miktarı arttı, antibiyotik kullanımı, kimyasal doğum kontrol yöntemleri ve diğer tüm ilaçların kullanımı arttı ki buna bağlı olarak bağırsak ve karaciğer hasarları arttı, kronik stresimiz arttı, uyku kalitesi ve süresi azaldı, doğada geçirilen zaman dilimi kısaldı.

 

Tüm bu endüstriyel ve modern yaşamın negatif getirileri; bizim besinlerden yeteri miktarda vitamin mineral alamamamıza yada alsak bile emilimini gerçekleştiremememize neden oldu. Sonuç olarak da gıda takviyelerinin kullanması kaçınılmaz oldu.

 

Etkin bir metabolizma için vitamin mineral eksikliklerinin ortadan kaldırılması gerekir. Bu nedenle düzenli kan tahlillerinizi yaptırmanız; eksiklik tespit edilmesi durumunda gerekli gıda takviyelerini kullanmanız veya optimum düzeyin korunması adına gerekli gıda takviyelerini kullanmanız gerekmektedir. 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim