Gluten Mod ve Uyku Bozukluklarının Ardındaki Sebep Olabilir Mi?

Gluten Mod ve Uyku Bozukluklarının Ardındaki Sebep Olabilir Mi?

Gluten Mod ve Uyku Bozukluklarının Ardındaki Sebep Olabilir Mi?

Gluten; tahıllarda bulunan bir proteindir. Gluten Alerjileri, İntoleransları ve Çölyak Hastalığı, glutenin insan bağırsağı tarafından sindirilememesi ve kişilerde şikâyet oluşturmasıyla oluşur. Bu sağlık sorunlarının ardındaki büyük sebep 1900’lü yıllarda buğdayın genetiğine yapılan müdahaledir. Bu nedenle nüfusun büyük bir kesiminde gluten hassasiyetine rastlamaktayız.

Gluten sadece sindirim şikâyetlerine değil; mod ve uyku bozukluklarına da neden olabilmektedir. Sinir sisteminin bir nörotransmitteri olan GABA; Glutaminin, Glutamate ve sonrasında GABA’ya dönüşümü ile gerçekleşir. Sağlıklı ve dengeli bir bedende Glutamate’ın artması GABA’yı arttırır. Artmış Glutamate; anksiyeteyle ilişkilidir. Ve artmış Glutamate sonucu oluşan GABA ise anksiyeteyi baskılar, uykuyu ve modu düzenler. Böylelikle dengeli bir bedende artmış Glutamate’ın yaratacağı anksiyöz yapı GABA ile baskılanır.

Ancak, gluten tüketimi; Glutamate’ın GABA’ya dönüşümünü baskılar. Sonuç olarak da anksiyete ve buna bağlı olarak; dikkat dağınıklığı, insomnia – uyku bozuklukları, aşırı uyarılmışlık, ADHD (Dikkat Dağınıklığı ve Hiperaktivite Bozukluğu) gibi sağlık sorunları oluşur. Ayrıca gluten hassasiyeti; Gliadin adı verilen antikorlar oluşturarak başta GABA olmak üzere nörotransmitterlerin aktivitesini baskılar ve sonuç olarak anksiyete, uykusuzluk, beyin sisi ve inflamasyon yaratır. Bu nedenle başta mod bozukluğu olan hastalar olmak üzere; tüm kronik veya hastalığı otoimmün hastalığı olan kişilere glutenden fakir bir beslenme önerilmektedir.

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim