Glutensiz Unlar

Glutensiz Unlar

Glutensiz Un Alternatifleri

Halen sıklıkla beyaz un gibi buğday kökenli unlar çoğunluklar kullanılsa da buğdayın içeriğinde gluten ve lektin gibi yapıların ve yüksek karbonhidrat içeriğinin bazı metabolizmalar üzerindeki olumsuz etkisi nedeniyle bu metabolizmaya sahip kişilerin başta yağlı tohumlardan elde edilen unlar olmak üzere farklı alternatiflerden tarifler geliştirdiğini biliyoruz.
 
Hindistan Cevizi Unu : Hindistan cevizi meyvesinin kurutulup öğütülmesiyle elde edilen hindistan cevizi unu lif ve fonsiyonel yağlardan zengin olup, Paleo Diyet gibi düşük karbonhidrat içeren diyet programları ile uyumludur. İçerisindeki fonksiyonel yağlar kişilerin şeker metabolizmalarının ve kolesterol düzeylerinin dengeler.
 
Badem/Ceviz/Fındık Unları : Yağlı tohumlardan elde edilen unlar gluten, lektin ve karbonhidrattan fakir olmakla birlikte arjinin aminoasidi ve magnezyum, bakır, mangan, kalsiyum ve potasyum gibi pek çok mineralden zengindir. Badem unu yapı gereği de iyi bir kıvam arttırıcıdır.
 
Amaranth Unu : Yüksek protein içeriği nedeniyle düşük karbonhidratlı diyetlerle uyumludur ve aynı zamanla glutensizdir. Yüksek mineral içeriğine ek olarak folik asitten de zengindir.
 
Karabuğday Unu : Adında buğday geçse de karabuğday bir buğday çeşidi olmayıp, kuzukulağıgiller familyasından fagopyrum cinsine ait bir bitki türüdür.glütensizdir. Özellikle ekmek tariflerinde kullanılan karabuğday, daha çok tuzlu tariflere yakışmakla birlikte tatlılarda da kullanılabilir.
 
Teff Unu : Yapısı oldukça küçük olan teff glütensiz olması nedeniyle glutensiz diyetlerde buğday unun doğru bir alternatifidir. Genellikle diğer glütensiz unlarla birlikte tariflerde kullanılır ve tarifin daha kuru olmasını sağlar.
Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim