Hangi B12 Kullanılmalı ?

Hangi B12 Kullanılmalı ?

B12 vitamini,metilb12,

 
Bu farklı kimyasal formların hepsinin de ismi b12 ama bedenin bu vitaminleri kullanılabilir hale getirmesi için gereken süreç her biri için çok farklıdır. Aktif kullanılabilir olan formlar metilkobalamin ve adenozilkobalamindir.
 
Siyanokabolamin en sentetik ve aynı zamanda en çok reçetelenen formdur, aktif hale dönüşmesi bazı vakalarda (mthfr, ms, mtr mutasyonu, ağır metal maruziyeti) zordur, b12 eksikliğinde en son tercih olmalıdır.
 
Hidroksikobalamin biyoyararlanımı siyanokobalaminden daha iyidir, aktif form olan metilkobalamine dönüşümü daha kolaydır, siyanid maruziyetinde, sigara içenlerde tercih sebebidir. Ülkemizde b12 olarak ağırlıklı olarak hidroksikobalamin ve siyanokobalamin bulunduğu düşünülürse hidroksikobalamin çok daha etkili olduğu söylenebilir.
 
Adenozilkobalamin özellikle mitekondride; enerji sisteminde ve santral sinir sisteminde nöronlar etrafını saran miyelin kılıf üretiminde çok önemlidir, nörodejeneratif hastalıklarda en önemli formlardan biridir.
 
Metilkobalamin en önemli formdur, metilasyon denilen hücre içi hayati sürecin olmazsa olmaz formudur, enfeksiyonlarla savaştan tutun, tiroid fonksiyonlarında, ağır metal detoksunda ve neredeyse tüm psikiyatrik hastalıklarda etkin rol oynar. (otizm gibi hastalıklarda birinci tercihtir)
 
Kanda ölçülen b12 düzeyi ağırlıklı olarak aktif olmayan formlardır, aktif formların yeterliliğinin tespiti için *kanda homosistein düzeyi bakacaksınız (metilkobalamin eksikliğinde düzeyi yükselir)
 
B12 eksikliğinde görülen belirtiler
Enerji düşüklüğü
Odaklanma güçlüğü
Hafıza sorunları
Motivasyon kaybı
Ellerde ayaklarda uyuşma
Kronik yorgunluk
Tiroid fonksiyon bozuklukları
Depresif ruh hali
 
Yeşim Temel Özcan
Diyetisyen/GAPS practitioner
 
Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim