Haşimato Hastalığı

Haşimato Hastalığı

Haşimato Hastalığında Beslenme

Haşimato hastalığına sahip kişilerin beslenmesinden başta gluten içeriği nedeniyle tahıllar olmak üzere kuru baklagiller, süt ürünleri ve şeker çıkarılmalıdır.

Haşimato hastalığında; kişilerin tiroid bezleri kendi bağışıklık sistemlerinin ürettiği antikorlar tarafından saldırı altındadır. Bunun durumda tiroid bezleri hasar alabilir.

Otoimmün bir süreç olması nedeniyle haşimato hastalığında; sızdıran bağırsağın etkili olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle beslenme düzeni olarak bir otoimmün protokolün uygulanması gerekmektedir. Bu beslenme protokolü hem bağışıklık uyaranlarını beslenmenizden çıkarır hem de sızdıran bağırsağın onarımına destektir.

Bu protokolde çıkarmanız gereken 4 temel besin grubu; tahıllar, kurubaklagiller, süt ürünleri ve şekerdir. Bu besin gruplarını beslenmeden çıkarmak inflamatuar süreci sakinleştirecek ve bağışıklık sisteminin doğru tepkisini ortaya çıkaracaktır.

Haşimato hastalığında özellikle glütensiz diyetin öneminden çok sık bahsedilmekte. Gluten bağırsak geçirgenliğini arttırmakta ve bu süreç otoimmün hastalıkları yaratmaktadır. Bunun yanı sıra tiroid dokusu ile gluten arasında moleküler benzerlikte vücudun immün sisteminin tiroid dokusuna saldırısı için potansiyel bir sebep olmakta. Benzeri durum süt proteini olan kazeinde de geçerlidir.

Bu nedenle haşimato hastalığına sahip bireylerin başta gluten içeren tahıllar olmak üzere; kurubaklagiller, süt ürünleri ve şekeri beslenmelerinden çıkarmaları önerilir. Ayrıca brezilya fındığı, balık, hindi, yumurta, mantar ıspanak gibi selenyumdan zengin besinlere yer verilmelidir. Gerekli durumlarda doktor kontrolünde supplementasyonu yapılmalıdır.

 

 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim