Hazmı Kolaylaştıran Besinler

Hazmı Kolaylaştıran Besinler

Proteolitik enzimler; proteinlerin sindirilmesini sağlamaktadır ve bazı besinler bu enzimler yönünden zengindirler.

Proteolitik enzimler bir diğer adıyla proteazlar; et, tavuk, balık, yumurta gibi protein kaynaklarının sindirilmesinde görevlidir. Bu enzimler insan vücudunda pankreas tarafından üretilebileceği gibi bazı besinlerde doğal olarak bulunmakta, böylelikle de bu besinler hazmı kolaylaştırıcı etki göstermektedirler.
 
Proteazlar; vücuttaki inflamasyonu kontrol altına alır ve kan akışını düzenlerler, damar tıkanıklığı ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkileri vardır, iltabi bağırsak hastalığı ve ülseratif kolit semptomlarının baskılanmasını sağlar, immün sistemi geliştirirler, kolon kanserine karşı koruyucudurlar ve anti-inflamatuar özellikleri vardır. Bu enzimlerin eksikliğinde; yaşlılık lekeleri, alerjiler, görüşün azalması, kronik yorgunluk sendromu, hafıza kayıpları, kronik hastalıklar ve elzem vitaminlerin eksiklikleri ortaya çıkabilir.
 
Taze, enzim içeriği yüksek, çiğ ve fermente sebze ve meyveleri beslenmenize eklemek bu hastalıklara karşı koruyucudur. Çiğ ve fermente besin grupları proteolitik aktivitesi yüksek olan besinlerdir. Bunlardan başlıcaları ananas, zencefil, papaya, kivi, fermente lahana turşusu (sauerkraut), fermente ev yoğurdu, kefir ve eğer tercih ediyorsanız miso
çorbasıdır.
Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim