Hiperkapni

Hiperkapni

Halk arasında kese kâğıdına soluk alıp verme olarak bilinen hiperkapni; stres, anksiyete ve korkunun yatıştırılmasına yardımcıdır.

Günümüzde stres ve kaygıya pek çok kişide karşılaşmaktayız. Modern yaşamın getirmiş olduğu kronik stresle alternatif mücadele yöntemleri bulabilmek kişilerin yaşam kalitelerini arttırmakta.

Aynı zamanda Psikoloji bölümü mezunu olan ekibimden @diyetisyencerencetin, bu gibi kaygı bozukluklarında Hiperkapni Tedavisinin anksiyete, kaygı ve hatta panik atakla mücadele de yardımcı olabileceğini söylüyor.

Hiperkapni tedavisini halk arasında genellikle bir kese kağıdı içerisine yapılan soluk alıp verme işlemi olarak bilinmekte. Buradaki amaç kan CO2’sini arttırarak vücudun stres mekanizmalarının performansını arttırmak.

Kişiler stres mekanizmalarını tam olarak aktive edemediğinde stres, kaygı ve korkuyla mücadele edemez. Kan CO2’sinin arttırılması stres mekanizmalarının çalışmasını sağlar. Medikal hiperkapni kese kâğıdının yanı sıra pek çok yolla uygulanabilir, bunun için uzmanlardan destek almak stres mekanizması bozuklukları ile mücadelede yardımcıdır.

 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim