Histamin İntoleransı

Histamin İntoleransı

Çeşitli nedenlerle histamini parçalayan enzimlerin yetersizliği sonucu kişilerde birikme başlar ve histamin intoleransı gelişir.

Histamin, vücuttaki pek çok reaksiyona katılan ve bir aminoasit olan histidinin parçalanması sonucu oluşan bir üründür. Histamin intoleransı, vücuda alınan histaminin parçalanamaması sonucu vücutta birikmesi ile oluşur ve kişiler de alerjik reaksiyonlar ortaya çıkar.

 

Histamin;

Nörotransmitter benzeri olarak sinir sisteminde mesaj taşıma görevi alır.

Mide asidinin bir parçasıdır ve sindirime yardımcı olur.

İnflamasyon durumunda immün sistemin aktifleşmesine yardımcıdır.

 

Bu nedenle histamin insan vücudunda hayati bir önem taşır. Vücut histamini parçalamayadığı durumda kişi de sağlık sorunları ortaya çıkar. HMT ve DAO histamini parçalayan iki enzimdir. HIstamin intoleransı genellikle DAO yetersizliğinde ortaya çıkar. Bu durumda histamin kanda birikir ve;

 

Karın ağrısı

Adet düzensizliği

Anksiyete

Nefes problemleri

Uykuya dalmada güçlük

Sindirim problemleri

Yorgunluk

Baş ağrısı

Reflü

Kalp ve damar problemleri

 

görülebilir. DAO etkinliğini; sindirim kanalı hastalıkları, ilaçlar, aşırı histamin tüketimi, genetik yatkınlık, zararlı bakterilerin varlığı veya UV ışığı azaltmış olabilmektedir. Tedavi için eliminasyon diyeti uygulanmalı; histaminden zengin yiyecekler fakir, düşük protein ve histaminli bir beslenme düzeni olmalı. Histaminden zengin besinler;

 

Alkol ve tüm fermente içecekler

Asidik meyveler

Katkı maddeleri

Kakao ve çikolata

Kuru meyveler

Berry-type meyveler

Fermente süt ürünleri

Fermente sebzeler; turşu ve sirkeler

Kuru et

İşlenmiş et

Mantar

Deniz ürünleri

Ispanak

Baharatlar

Siyah çay

Domates

Tüm soslar

Maya

 

olarak sıralanabilir. Bu besinlerden diyet süresince uzak durmak gerekir. Ayrıca gerekli durumda hekimler DAO enzimi takviyesi de yapabilmektedirler. Aynı zamanda  DAO enzim aktivitesi Vitamin B6 ve C ile sağlanır. Bu biyokimyasal değerlerinde takibi önemlidir. Böylelikle histamin intoleransının olumsuz etkilerinden kişiler kurtulmuş olur.

 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim