Hormonlarınızı Bağırsak Floranızla Dengeleyin

Hormonlarınızı Bağırsak Floranızla Dengeleyin

Vücut için son derece önemli olan faydalı flora hormonal denge için de vazgeçilmezdir. 

Vücudumuzda pek çok endokrin bez bulunmakta ve bu bezler bizlerin uyku, açlık, duygu durum gibi metabolik döngülerinin sürdürülebilmesi için çeşitli hormonlar salgılamaktadır. Sağlıklı ve dengeli bir hayat için bu sistemin doğru çalışması önemlidir. Bağırsaklar ise bu sistemin doğru çalışmasındaki hayati organlardan birisi.

Bağırsaklarımızdaki faydalı mikroorganizmalar; kan şekeri düzenlenme, immüniteyi güçlendirme, duyguları düzenleme ve metabolizma üzerinde oldukça etkilidir. Vücut için bu kadar kıymetli olan faydalı mikroorganizmalar elbette hormonal denge için de vazgeçilmez.

Probiyotiklerin temelde etkilediği hormonel fonksiyonlar;

-Stresle mücadeleyi sağlar; Stres hormonu olarak da bilinen kortizol seviyeleri vücuttaki bağırsak florasının dengesiyle doğrudan ilişkilidir.

-Kadınlarda duygu durumunun düzenlenmesini sağlar. Özellikle kadınlarda bulunan östrojen hormonu Lactobacillus Acidophilus bakterisiyle yakından ilişki içerisindedir.

-Pankreas tarafından sentezlenen insülin aktivitesi de yine probiyotik mikroorganizma dengesine bağlıdır.

-İştah ve kilo kontrolünde en önemli hormonlardan birisi olan leptin; bağırsak florasi ile de uyarılabilmektedir.

-Beslenme ile aldığımız triptofan aminoasidi vücutta seratonin ve melatonin hormonlarının oluşumunda etkilidir. Bu nedenle mutluluk ve uyku da yine bu yol ile düzenlenmektedir.

-Oksitosin, testesteron ve vitamin D emilimine bağlı olarak adrenalin ve seratonin de yine bağırsak florasının etkisi altındadır.

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim