İyi Huylu Kolesterol (HDL)

İyi Huylu Kolesterol (HDL)

İyi Huylu Kolesterol (HDL)

Yumurtanın kolesterol miktarı 200-220 mg dır ve sadece sarısında bulunur.Bu nedenle kalp hastalığının tek suçlusu gösterildi.Halbuki içerdiği lesitin aslında iyi huylu kolesterolü yükselterek kötü huylu kolesterolün düşmesini sağlamaktadır. Yine doğal ortamda beslenmiş Bir çeşit denge oluşturmaktadır.Yani şöyle diyebiliriz aslında " yumurta kolesterolü yükseltir ama İYİ HUYLU KOLESTEROLÜ!!!!! (HDL).
 
Az pişmiş kayısı kıvamı dediğimiz şekli en doğru pişirme şeklidir. Fazla pişirme şekli özellikle de sarısının etrafında yeşil halka oluşturana kadar uzun süre kaynatırsak sarıdaki demir beyazdaki sülfür ile birleşerek demir sülfür halkasını oluşturur ki bu yumurtanın besin değerinin bozulduğunu gösterir.
 
Tavada yağda pişirdiğimiz zamanda sarısını fazla pişirmeden kendi ısısıyla pişirerek yemeliyiz.Böylece sağlığımız için gerekli ana besin maddelerini bozulmaksızın tüketiriz.Uzun süreli pişirme yumurtadaki proteinlerin doğal yapısının bozulmasına neden olur.
 
Neden çiğ yumurta zararlı?
Görmede azlığına yol açan maküler dejenerasyonu azaltır. (lutein)
Kolesterolü düşürür!!! (Yumurtanın kolin içeriği çok yüksektir ve kalp damar hastalıklarından korunmak için KOLİN çok önemli !!!!)
Bellek ve öğrenme kapasitesini artırır (kolin)
Asetilkolini artırır.
Yumurta sarısı;kalsiyumdan ve karotenoidlerden zengindir.
Çinko içeriği yüksektir.
Magnezyum içeriği yüksek (migren, fibromiyalji vb)
Antioksidan ve antienflamatuvardır.
Omega-3’ten zengindir (Özgür dolaşan tavuklar yerden yonca ve semizotu yerler.)
A, D, K vitaminleri, demir, selenyum, riboflavin ve niasinden zengindir.
yumurta akında bulunan " Avidin" b grubu vitaminlerinden biyotinin emilimini engeller.Halbuki yumurta pişirildiğinde avidin etkisizleşir.Diğer bir sakıncada yumurtanın gözle görülmeyen gözeneklerinden bakteri girişidir.Pişirerek bu bakterileri etkisiz kılarız. Çiğ yumurtadan yapılan mayonezden sık sık zehirlenmemizde bu yüzdendir.O nedenle soğuk zincir halkası bozulmamalıdır.Yumurtalar -1/+1 derecede 15 gün tazeliğini korurlar. Yumurta yerleştirilirken yıkanmamalı kullanımdan hemen önce ise mutlaka yıkanmalıdır.
 
Bıldırcın yumurtası ile tavuk yumurtası arasındaki farklar nelerdir?
Her iki yumurta da 100 gm besin değerleri kıyaslamalarında birbirlerine aşağı yukarı denkler. Yani 10 bıldırcın yumurtasına 2 tavuk yumurtası karşılık geliyor 100 gm deyince. Omega 3 içeriği tavukda fazlayken demir içeriği bıldırcında tavuğun nerdeyse 2 katı. Sporcular için önemi tartışılmaz Arginin bakımından yine iki yumurtada eşdeğer.O nedenle fiyat doyuruculuk erişilebilirlik adına tavuk yumurtası daha avantajlı gözüküyor. Günde maksimum 4 yumurta tüketebilirsiniz.Buda 24 gm protein demektir sadece yumurtadan 
gelen..
 
Yeşim Temel Özcan
Diyetisyen/GAPS practitioner
Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim