İyi Kolesterol (HDL) Gerçekten Sandığımız Kadar Masum Mu?

İyi Kolesterol (HDL) Gerçekten Sandığımız Kadar Masum Mu?

Halk arasında iyi kolesterol olarak bilinen HDL sanıldığı kadar iyi ya da masum olmayabilir.

Yüksek HDL değerlerinin genellikle olumlu yorumlandığını çoğu kişi tarafından bilinmektedir. Fakat Harvard Health Publishing ‘in derlemesine göre bu durum her zaman geçerli olmayabilir.

Yaygın kanı kalp damar sağlığı için LDL yani halk arasında bilinen adıyla kötü kolesterolün düşük; HDL yani iyi kolesterolün yüksek olması gerektiğidir. Düşük LDL değerleri kalp, damar hastalıkları riskini azaltmaktadır. Bilinenin bu kısmı doğru; fakat yüksek HDL değerleri sanıldığı kadar masum olmayabilir.

Yapılan çalışmalar; yüksek HDL değerlerine sahip kişilerin kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini daha düşük bulmuş ancak yeni çalışmalar HDL ‘nin farklı yüzlerini de ortaya çıkarmaktadır. Yüksek HDL değerlerinin kökeninin sorgulanması önemlidir. Sebepsiz yükselen HDL; vücutta varolan bir gen mutasyonunun veya inflamasyonun göstergesi olabilir. Ayrıca; düşük HDL değerine sahip kişiler genellikle kilolu veya diyabet hastalarıdır. Bu kişilerin kardiyovasküler risklerinin nedeni düşük HDL değerlerin yerine; kilo ve diyabet olabilir.

Tüm bu nedenlerle yüksek HDL değerlerinin de kökeninin araştırılması önemlidir.

Kaynak; (HDL). (2017). Harvard Heart Letter, 27(11), 4.

 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim