İyot Eksikliği

İyot Eksikliği

Sıklıkla karşılaşılan iyot eksikliği; pek çok sağlık sorununu beraberinde getirmektedir.

Dünya popülasyonunun büyük bir çoğunluğunda iyot eksikliği ile sık sık karşılaşılmaktadır ki bu yüzden hükümetler iyotlu tuz ve benzeri suplementasyonlar ile bununla mücadele etmektedir. Ülkemizde toplumun %2’sini etkisi altına almış olan tiroid hastalığının en önemli sebebi de iyot yetersizliğidir.

Doğru immün fonsiyon; meme, prostat, yumurtalık, pankreas ve elbette tiroid sağlığı için yeterli iyot alımı mutlak gereklidir. Ayrıca mental gelişim içinde yeterli iyot düzenleri gereklidir. İyot eksikliği durumunda tiroid, meme, prostat ve yumurtalık gibi dokularda kist ve kanseröz yapı oluşumu tetiklenmektedir. Ayrıca; kronik yorgunluk, saç dökülmesi, kontolsüz kilo artışı veya kilo verme de güçlük, depresyon, vücutta kistik yapılar ve hücresel fonsiyon bozuklukları da iyot eksikliği ile ilişkilidir.

Endüstriyel tarım sonucunda topraklarımızdaki iyot da dahil olmak üzere pek çok mineral ve vitamin miktarı azalmıştır. Ayrıca yine modern yaşamın bir getirisi olarak tüketimini arttırdığımız bromür (ki kaynakları; ekmek ve tüm işlenmiş tahıllar, işlenmiş bitkisel yağlar, hazır kıyafetler ve teknolojik cihazlar) ve flourür (ki kaynakları; diş macunu ve çeşme suyu) oral olarak aldığımız iyotu bağlamakta ve iyottan faydalanmamıza engel olmaktadır.

Serum ve idrar iyot düzeylerinin saptanıp gerekli suplementasyonun yapılabilmesi için hekimlerinizden ve özellikle endokrinoloğunuzdan destek alınması gerekmektedir.

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim