K Vitamini Eksikliğine Dikkat

K Vitamini Eksikliğine Dikkat

Vitamin K

Kemik sağlığından pıhtılaşmaya; vücutta pek çok görevi bulunan K Vitamini insan sağlığı için oldukça önemlidir. Vücutta K1 ve K2 olmak üzere 2 alt gruba parçalanır. Vitamin K1’in temel kaynakları koyu yeşil yapraklı sebzeler iken Vitamin K2’nin temel kaynakları hayvansal yiyecekler ve fermente yiyeceklerdir. Ayrıca K2 bağırsaktaki faydalı mikroorganizmalar tarafından da sentezlenebilir.

Doğru ve dengeli bir beslenme de K Vitamini eksikliği ender rastlanır ancak; işlenmiş ürünlerden ve rafine şeker içeriğinden zengin bir beslenme de ki özetle batı tipi beslenmede K vitamini eksikliği ile karşılaşmak mümkündür.

Temel K vitamini kaynakları; koyu yeşil yapraklı sebzeler, taze soğan, brüksel lahanası, marul, brokoli, fermente yiyecekler (ki özellikler Fermente Beyaz Lahana - Saukuraut), salatalık ve fesleğendir.

K vitamini; kanserle mücadeleye yardımcı, kemikleri güçlendirici, sağlıklı kan pıhtılaşması için vazgeçilmez ve dolayısıyla kalp damar sağlığı için oldukça önemli, insülin değerlerinin dengelenmesine katkı sağlayan ve bilişsel fonksiyonları güçlendirici etkiye sahiptir.

Yeni doğandan yaşlılık evresine kadar hayatın her evresinde; besin desteğinin yeterli olmaması durumunda K vitamini suplementasyonu gerekebilir. Bu durumda hekim desteği alınması şarttır. K vitamini takviyeleri başlı başına olabileceği gibi genellikle kalsiyum, magnezyum veya D vitamini ile bir aradadır. Özellikle K2 vitamini ve D vitamini emiliminin birbirini destekledikleri bilinmektedir. Bu nedenle D vitamini eksikliği durumunda K vitamini düzeyleri de sorgulanmalıdır.   

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim