Kabak Çekirdeği Yağı

Kabak Çekirdeği Yağı

Özellikler parazit atımını desteklemek olmak üzere insan sağlığı üzerinde pek çok faydaya sahip kabak çekirdeği yağı.

Şu an mevsim olarak son dönemlerinde olan balkabağının çekirdeği ve çekirdeğinin yağının insan sağlığı üzerinde sayısız faydası bulunmaktadır. Balkabağı özellikle sonbahar ve kış mevsiminin vazgeçilmezi olsa da kurutulmuş balkabağı çekirdeği ve bu çekirdeğin yağı, suplemantasyonlarına her sezon ulaşabilmek mümkün. Peki kabak çekirdeğini bu denli kıymetli yapan nedir?

Balkabağı çekirdeği yağı; önemli bir aminoasit olan triptofan, doymamış yağ asitleri, vitaminler ve antioksidanlar açısından zengindir. Bu nedenle prostat kanserinden, diyabete ve kalp hastalıklarına kadar pek çok sağlık sorunu için koruyucudur.

Aynı zamanda Dünya Sağlık Örgütü (WHO), kabak çekirdeğini ne önemli besin kaynaklı çinko kaynaklarından biri olarak kabul etmektedir. Bunun yanı sıra kabak çekirdeği yağı; protein, lif, çinko, magnezyum, potasyum, demir, fosfor ve kalsiyumdan zengindir.

Kabak çekirdeği yağı;

Parazitlerin atımına yardımcı olur.

İnflamasyonu baskılar.

Kanser tedavisini destekler.

Prostat sağlığını destekler.

Mental sağlığı destekler.

Özellikle erkeklerdeki saç dökülmesindeki mücadeleye yardımcıdır.

Kalp ve damar sağlığını destekler.

Diyabetle mücadeleye yardımcıdır.

Sık idrara çıkmadan mustarip kişilere yardımcıdır. Çiğ kabak çekirdeğine günde 1-2 Avuç beslenmenizde yer vermek yada uzman kontrolünde kabak çekirdeği yağı takviyelerini kullanmak sağlığın iyileştirilmesine katkı sağlamaktadır.

 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim