Kahve Alternatifi 5 Natürel Seçenek

Kahve Alternatifi 5 Natürel Seçenek

Kahve tüketiminin zararları ile mücadelede uyarıcı natürel seçeneklere devam etmek sağlık için faydalıdır. 

Sabahları uyanabilmek veya yoğun çalışmamız gereken zamanlarda uyanık kalabilmek için genellikle ilk koştuğumuz yardımcı kahve olmakta. Günde 400 mg’a kadar kafein kabul edilebilir olsa da özellikle 3-4 fincandan fazla kafein tüketiminin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri bilinmekte.  Özellikle adrenal sistemin uyarılmasıyla artmış kortizol düzeylerine neden olan kahve kilo artışı, kronik yorgunluk, mineral eksiklikleri ve uyku bozukluklarına neden olabilmekte. Bu semptomlarla mücadelede kahve yerine daha sağlıklı alternatifleri kullanmak bir çözüm olabilir.

Bu Seçenekler;

1) Matcha Çayı; Yeşil çay yapraklarının tozundan elde edilen yüksek antioksidan, vitamin ve mineraller açısından zengindir. Günde 2 Gr kadar matcha tüketimi; günlük enerji artışınıza yardımcı olurken; sadece bir fincan kahvenin 1/5’i kadar kafein içerir. Bunun nedeni içerisindeki yüksek L-Theanine’dir.  L-Theanine; beyindeki Alfa dalgalarını uyararak, dopamini yükseltir ve buna bağlı olarak konsantrasyon ve hafıza güçlenir.

2) Su; Yetersiz su tükettiğinizin en büyük işaretinin yorgunluk olduğunu biliyor muydunuz? Su tüketimi yetersiz olan kişiler de baş ağrıları, yorgunluk, odaklanma problemleri sıklıkla gözlenmektedir. Bu nedenle dehidre olmamak yani yeterli su tüketmek, yorgunluk ile mücadele de gereklidir.

3) Yeşil Sular; Vücuttaki ağır metal yoğunluğu da kişiler de yorgunluğa neden olabilmekte. Bu nedenle şelasyon/ağır metal temizliği yapan yeşil suların tüketimi gün içerisindeki enerjinizi yükseltmeye yardımcıdır.

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim