Kandida ve Kontrolü

Kandida ve Kontrolü

Dost Kandida Neden Düşman Oldu.

KANDİDA;cutta çoğalan bir mantar türüdür. Fizyolojik nesil üretmesi açısından vücudumuzun bağırsaklar, gözler, kulaklar, mesane, mide, ciğerler, vajina v.b. bölgelerinde bulunan milyarlarca organizma gibi bize fayda sağlar. En önemli görevi ağır metal olan cıvayı bulup bağlamak olan kandida’nın biz hayatta iken asla çoğalmaması ve kontrolden çıkmaması gerekir.

Antibiyotikler, antiasitler, mide ülseri ve reflü ilaçları, doğum kontrol hapları, şekerli ve beyaz unlu besinler, hormonlu besinler, tedavilerde kortizon kullanımı, klorlu su içilmesi, bağırsak parazit enfeksiyonları, alkol kullanımı, yağsız beslenme, ağır metal alımı, ağır metal içeren diş tedavileri, faydalı bakterilerin azalmasına ve bağırsaklarda kandida nüfusunun patlamasına yol açıyor.

İnce barsakta bulunan laktobasilus asidofilus gibi faydalı bakteriler yediğimiz karbonhidratlarda bulunan şekerleri parçalayarak laktik aside çevirirler ve ortamın pH değerini düşürürler, yani ortamı daha asidik hale getirirler.

pH değeri biraz asidik yani 6’dan düşük iken kandidalar zararsız maya formundadır, ancak tıbbi tedaviler yada yediğimiz besinler yoluyla aldığımız antibiyotiklerin laktobasilus asidofilus gibi faydalı bakterileri öldürmesi ve bunun sonucunda artık o kadar çok laktik asit üretilememesi nedeniyle ince barsak pH değerinin yükselmesi ve 7’ye yaklaşması sonucunda kandidalar zararlı olan mantar formuna dönüşerek çoğalmaya, barsakta sızıntı yaratacak şekilde zarar vermeye, kan dolaşımına sızmaya,  organlara saldırmaya başlamaktadır. 

 

Yeşim Temel Özcan
Diyetisyen/GAPS practitioner 
 
Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim