Kolajen Nedir ve Neden Gereklidir?

Kolajen Nedir ve Neden Gereklidir?

İnsan vücudundaki önemli protein gruplarından biri de kolajendir.

Yeterli kolajene sahip olmak, derimizin elastikliği, formu ve güçlü eklemler için vazgeçilmezdir. Fakat, yaşın artması ile birlikte kolajen üretimi vücutta azalır. Doğal üretimin azalmasının yanı sıra şeker tüketimi, vitamin mineral yetersizlikleri, yanlış güneşlenme de vücudumuzda kolajen üretimini durdurmaktadır.
 
Kişiler şeker tüketimlerini kısıtlayıp, kolajen içeren besin grubundan zengin bir beslenme programına geçtiklerinde cilt elastikliği, sıkılığının ve nemliliğinin arttığı; buna bağlı olarak ciltte gençleşmenin gerçekleştiği görülmüştür. Kemik ve eklem sağlığı üzerinde de kolajen etkilidir. Kolajenden zengin bir beslenme programının osteoartrit başta olmak üzere pek çok kemik, eklem hastalıkları üzerinde iyileştirici etkisi vardır. Kolajen, bağırsak sağlığının da vazgeçilmez bir parçasıdır. İltabi bağırsak sendromu başta olmak üzere bağırsak hastalıklarında kişilerin kolajen düzeyleri azalmıştır. Bu kişilere kolajen takviyesi yapıldığında ise şikayetlerinde iyileşmenin yaşandığı gözlenmiştir. Bu iyileşmenin sebebi olarak ise bağları aşınmış bağırsak duvarı üzerinde bir dolgu maddesi görevi gören kolajenin sızdıran bağırsak duvarını onarması olduğu düşünülmektedir.
 
Ayrıca kolajenden zengin beslenme saç dökülmesini azaltmakta, karaciğeri güçlendirmekte, selüliti azaltmakta ve yaralı dokunun daha kolay iyileşmesine de fayda sağlamaktadır. Ülkemizde kolajen takviyesi çok yaygın değildir. Bu nedenle kolajen içeriği yüksek besinlere diyetimizde yer vermemiz önemlidir. Kolajenden zengin besinlerin başlıcaları kemik suyu, et suyu, tavuk suyu ve balık suyudur.
Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim