Kolajen

Kolajen

Kolajenden Zengin Beslenme,

Kolajen, insan vücudunun da pek çok yapısında bulunan komplex bir proteindir. 

Kolajen; başta kas, kemik, cilt, kan damarları, sindirim kanalı ve tendon yapısında bulunan insan vücudunun da çok bulunan bir protein yapısıdır. Bu dokulara sahip oldukları güç ve esnekliği veren, hücre yenilenmesinin devamlılığını sağlayan bir yapıdır.

İnsan vücudunda bilinen en az 16 tip kolajen var. Ancak bu 16 tip içerisinde en yaygın olanları (tüm vücut kolajenlerinin %80-90’ı) tip 1, 2 ve 3 kolajendir. Tip 1 kolajenin vücut dokularının %90’ında bulunduğu bilinmektedir.

Beslenme yoluyla alabileceğimiz doğal kolajen kaynakları; bovine kolajen, tavuk kolajeni ve balık kolajenidir. Yumruta da bir miktar kolajen içermektedir. Bovine Kolajeni, büyük baş memelilerin deri, kemik ve kaslarından ekstre edilebilir. kreatin üretimini uyarır, kas gelişimini destekler.  Tavuk Kolajeni, kanatlı hayvanların (tavuk, hindi) kemiklerinden ekstre edilebilir. kıkırdak doku oluşumunu destekler ve anti-aging etkisi vardır. Balık Kolajeni, eklemler, cilt, iç organlar, kan damarları, sindirim kanalı ve kemikler üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

Kolajen;

-Doku ve organlarda onarımı yapar, yaşlanmayı geciktirir

-Kas, eklem ağrılarının giderilmesinde etkilidir.

-Sızdıran bağırsağın onarımında etkilidir.

-Kas kütlesinin artışını destekleyerek, metabolizma hızını arttırır.

-Saç, tırnak ve diş gibi dokuları güçlendirir.

Memeli, kanatlı hayvanların ve balıkların kemiklerinin sularının çıkarılıp yemeklerinizi desteklemesi, doğal kolajen alımının en pratik yoludur. Hergün yemeklerinizde et, kemik, tavuk, balık sularından birini kullanmaya özen gösterin.

 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim