Kronik Ağrıda Beslenme Ne Derece Etkili?

Kronik Ağrıda Beslenme Ne Derece Etkili?

Süt ürünleri, soya, lektinden zengin sebzeler, gluten ve kafein kronik ağrı mekanizmasında etkili olabilmektedir.

Bize başvuran hasta gruplarının pek çoğunda günler, haftalar, aylar ve hatta yıllarca süren kronik ağrılarda gözlemliyoruz. Bu ağrılar kişilerde yaşam kalitesinde ciddi düşüşlere neden olmaktadır. Peki ağrı tedavisi ve diyetisyenin sizce birlikteliği ne olabilir.

Kişiler genellikle ağrı kesiciler ve kremlerle ağrılarını rahatlatmayı denerken anlık rahatlamalara neden olabilir ancak doğru tedavi ağrıların ardındaki sebebi bulabilmekten geçiyor.

Kronik inflamasyon süreci Leaky Gut (Sızdıran Bağırsak) ‘a sebep olmakta ve bağırsaktan sızan patojenler sağlıklı hücrelere yerleşerek immün sistemin bu hücrelere saldırmasına bağlı olmaktadır. Artirit, fibromiyalji, baş ağrıları ve migrenler bu şekilde oluşturmaktadır. Bazı besin grupları bu süreci tetiklemektedir ki bunlar;

Süt ve Süt Ürünleri; süt içeriğindeki laktoz ve kazein nedeniyle sızdıran bağırsağı tetiklemek bu nedenle de ağrılara sebep olabilmektedir.

Soya Sütü; soya içerisindeki phytic asit, bağırsak duvarını tahrip ederek emilimi azaltmakta ve sızdıran bağırsaği tetikleyerek ağrı oluşumuna neden olmaktadır.

Gece Gölgesi Sebzeleri; Domates, Patates, Patlıcan ve Biber sahip oldukları yüksek lektin nedeniyle gece gölgesi sebzeleri olarak tanımlanmaktadırlar. Özellikle eklem ve kas ağrıları ve mod bozukluklarında tetikleyici oldukları bilinmektedir.

Gluten, Alkol, Kırmızı Et, Şeker, İşlenmiş Yiyecekler ve Omega 6 İçeren Yağlar; inflamasyonu tetikliyor oluşu nedeniyle ağrı merkanizmasında etkili olmaktadır.

Kafein; tüketiminin özellikle migren ağrıları ile ilişkili olduğu bilinmektedir. 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim