Kronik Yorgunluğunuzun Sebebi

Kronik Yorgunluğunuzun Sebebi

Kronik yorgunluk ve dolayısıyla yüksek kortizol değerlerini baskılamak; pek çok hastalıktan korunmak önemli.

Adrenal Yorgunluk; böbrek üstü bezlerinin kronik stres nedeniyle sürekli uyarımı sonucu oluşur. Kronik olarak artmış kortizol hormonu sürekli kan dolaşımında dolaşır.   Bu durumda kronik yorgunluk, oto immün hastalıklar, beyin sisi, saç kaybı, hormon dengesizlikleri, insülin direnci, depresyon, uyku problemleri, kilo artışı ve tatlı bağımlığına neden olabilir. Bunlar adrenal yorgunluğun aynı zamanda semptomlarını da oluşturmaktadır. Peki adrenal yorgunluktan nasıl kurtulabiliriz? Yapmamız gereken 3 şey;

Adrenal Yorgunluk İle Uyumlu Bir Diyet Takip Etmek; Diyet, adrenal yorgunluk tedavisinin en önemli ayağı. Sağlıklı bir beslenme tarzı benimsemeden önce yapılacak olan ilk şey; sindirimi zir olan, toksik olan veya kimyasal olan herşeyi beslenmenizden ve çevrenizden uzaklaştırmanız. Sonrasında çıkarmamız gereken besin grupları ise; kafein, şeker ve tüm tatlandırıcılar, basit karbonhidratlar, işlenmiş ve özellikle ısıl işlem görmüş yiyeceler, işlenmiş etler, Omega 6 yağ asitleridir.

Gıda Takviyeleri ve Bitkisel Çözümler; Hekiminizin vitamin-mineral yetersizliklerini (özellikle magnezyum, B Kompleks vitaminleri, C ve D Vitaminleri ve Selenyum) yerine koyması ve fitoterapik (bitkisel) çözümlerden faydalanılması adrenal yorgunluğun giderilmesinde etkilidir. Bu alanda özellikle; ashwagandha, fesleğen, meyan kökü, balık yağları, lavanta yağı ve biberiye yağı kullanılabilir.

Stresi Azaltmak; İlk cümlede de belirttiğim gibi adrenal yorgunluğun en temel sebebi kronik stres. Stresi azaltmak ve kortizol düzeylerini düşürmek adrenal yorgunlukla mücadelenin en doğru yöntemi. Bunun için; kaliteli uyku, düzenli bir uyku ritmi takip etmek, mümkün olduğunca gülmek, egzersiz ve meditasyon yapmak, negatif kişi ve düşüncelere hayatınızda yer vermemek ve gerekli durumda psikolojik destek almak önemlidir.

Adrenal yorgunluk kronik yorgunluğun ötesinde ilerleyen dönemlerde osteoporoz, Addison Hastalığı ve Cushing Sendromu ile ilişkilendirilebiliyor. Bu nedenle erken önlem almak, uzman kontrolünde erken dönemde adrenal yorgunluk ve yüksek kortizol düzeylerinden kurtulmak oldukça önemli .

 

 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim