Magnezyum

Magnezyum

Besinlerle ve gerekli durumlarda takviyeleri ile yeterli magnezyum desteğiniz sağlanması kişilerin sağlık ve yaşam kalitelerini arttırmaktadır.

Magnezyum DNA sentezinden, insülin metabolizmasına vücudumuzdaki pek çok kilit mekanizma üzerinde etkisi vardır. Bu derece önemli bir mineralin yetersizliğinin kronikleşmesi Alzheimer’s, Diyabet, Kalp Hastalıkları gibi pek çok sağlık sorununa katkıda bulunmaktadır. Vücudumuz; DNA sentezi, kas kasılması, kan basıncı dengesi, protein sentezi, insülin metabolizması, sinirsel iletim ve üreme için magnezyuma ihtiyaç duyar.

Vücudumuzdaki magnezyumun %99’u kemik dokumuzda bulunurken ancak %1’i kan dolaşımımızda bulunmaktadır ve bu magnezyum bütün vücudu dolaşır. Bu nedenle pek çok hastalığın mekanizmasında magnezyum yetersizliği etkilidir. Özellikle; Alzheimer’s, Tip 2 Diyabet, İnsülin Direnci, MIgren, Hipertansiyon, ADHD mekanizmasında magnezyum yetersizliği etkilidir. Diyetimizde magnezyum kaynaklarına yer vermenin yanı sıra gerekli durumlarda hekiminizin önerileri ile magnezyum takviyesi almak gerekmektedir. Diyetler alabileceği magnezyum kaynakları;

-Ispanak

-Pazı

-Bitter Çikolata

-Kabak Çekirdeği

-Badem

-Avokado

-İncir

-Muz olarak sıralanabilir.

 

Yeterli magnezyum alımı;

-Adet öncesi sendromu azaltır.

-Kan basıncını dengeler.

-Fiziksel aktivite performansını arttırır.

-İnflamasyonu azaltır.

-Migren ataklarını azaltır.

-Kan şekeri dengelenmesine yardımcıdır.

-Depresyonla mücadeleye yardımcıdır.

-Uyku kalitesini arttırır.

 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim