Mide Asit Yetersizliği

Mide Asit Yetersizliği

Mide Asit Yetersizliğine Beslenme Çözümleri

Mide asidinin artması gibi azalması da mümkün olup bu durumda kişiler mide asidi yetersizliğine bağlı şikayetlerden yakınmaktadır. Mide asitdi yetersizliğinde; sindirim problemleri, özellikle mide ile ilgili şikayetler, bağırsakta artmış kötü bakteri (SIBO) vb. şikayetler gözlenebilir. Özellikle kırmızı pancar tüketimi sonrası idrarı kırmızı vb. bir renk tonunda görmek mide asidi yetersizliğinin önemli bir sinyalidir. 

Bu durumda hem bir hekim desteği almalı hem de beslenme alışkanlıkları değiştirilmeli. Bu durumda yapılması gerekenler;

✔Ögünler öncesi ev yapımı elma sirkesi eklenebilir. Doğal elma sirkesi, mide asit düzeyinin yükselmesine yardımcı doğal bir destektir. Salatalarda ve çorbalarda kullanılabilir, öğünler öncesi direk 2 yemek kaşığı şeklinde içilebilir.

✔Mide asidini destekleyici sindirim enzimleri veya Hidroklorik Asit (HCL) hekim kontrolünde kullanılabilir. Ayrıca sindirim enzimi ve HCL içeren besinlerden destek alınabilir. Yine doğal elma sirkesi bunların başında gelirken; zencefil, fermente sebzeler (lahana ve pancar başta olmak üzere), ananas, kivi, papaya gibi besinlere beslenmede yer verilebilir.

✔Yemekleri iyi çiğnemek de yardımcıdır. Çiğneme ile birlikte mide asidi salınımı uyarıldığı için o öğün için gerekli asit salınımı doğru ve yeterli çiğneme ile mümkün olabilmektedir.

✔Yemeklerle birlikte veya hemen öncesi/sonrasında sıvı tüketmemek gerekir. Sıvı tüketimi mide asidini dilüe ettiği için midedeki asidite azalmakta ve öğünün için gerekli mide asidi sağlanamamaktadır. Bu nedenle öğünün hemen öncesi, sonrası veya sırasında sıvı tüketilmemesi gerekmektedir.

 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim