Mide Koruyucuların Ardındaki Gerçekler

Mide Koruyucuların Ardındaki Gerçekler

Mide koruyucular semptomatik tedavi sağlamakla birlikte, mide şikayetlerine çözüm olmayıp aynı zamanda sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Proton Pompası İnhibitörleri (PPI); modern tıp tarafından sıklıkla reçete edilen, mide koruyucular olarak tanımlanmakta ve başta asit reflü olmak üzere mide pH dengesizliklerinin giderilmesinde kullanılmaktadır.

Mide koruyucular ile uygulanan tedavi semptomatik olup; hastanın şikayetlerini ortadan kaldırırken şikayetin temelini, nedenini sorgulamaz veya çözemez. Sindirim kanalındaki yangının sebebi artmış mide asidi olduğu düşünülür ve mide koruyucular ile mide pH’ı yükseltilmeye çalışılır. Oysa ki yangının asıl sebebi mide asidi yetersizliğidir ve mide koruyucular bu durumu daha da güçlendirirken, karaciğer hastalıklarına da davetiye çıkarır.

Mide asidimiz; sindirim kanalındaki zararlı mikroorganizmaların öldürülmesinde etkilidir. Mide koruyucular ila baskılanmış mide asidi; bu özelliğini kaybeder, patojen sayısı artar ve sindirim kanalı florası dengesizlikleri başlar. Sindirim kanalı flora dengesizlikleri ise kronik karaciğer hastalıklarının mekanizmasında rol oynar. Örneğin, mide asidi azlığı, bağırsaktaki artmış Enterococcus ile ilişkili olup bu mikroorganizmada   kronik karaciğer inflamasyonunu tetikler. Bu nedenle mide koruyucu kullanımı; asit reflü sorununun nedenini çözmediği gibi karaciğer hastalıklarına da yol açar.

Mide asidi dengesizliklerinde uygulanabilecek natürel seçenekler;

-Ev Fermente Elma Sirkesi

-Prebiyotik Sebze Meyveler

-Lifli Besinler

-Probiyotik Yiyecekler

-Kaliteli Protein Kaynakları

-Sağlıklı Yağlar

-Aloe Vera

-Maydanoz

-Zencefil

-Rezene olabilir.

Ayrıca alkol, işlenmiş her türlü yiyecek ve şeker, basit karbonhidrat, kızartmalar, ayçiçek ve kanola yağı, baharatlar, rafine tahıllardan uzak bir beslenmede mide korumada etkilidir.

Psikolojik stresin azaltılması, mide tam dolmadan öğünün sonlandırılması, yatmadan 3-4 saat önce beslenmenin sonlandırılması, yemekle birlikte sıvı tüketilmemesi ve çok çiğnemek yine mide korumada etkilidir.

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim