Midenizi Rahatlatan Tiyolar

Midenizi Rahatlatan Tiyolar

Malum Ramazan ayıyla birlikte kısıtlı saatlerde yenen yemekler ve alışık olanın dışına çıkılan bir beslenme programı nedeniyle mide yanması ve reflü şikayetleri artmakta olup, mideyi rahatlatmak ise elimizdedir.

Bir kaç ipucu vereyim;

1- Yemeklere gerçek ev yapımı elma sirkesi ile başlayın. Mümkünse de her yemekten önce alın. Fermente Elma sirkesi mide yanmasını giderip azalan mide enzimini yerine koyacaktır. Aynı zamanda doğal bir dezenfektan olduğu için besinlerle alınan bakterileri de yok edecektir.

2- Haşlanmış ya da fermente edilmiş kırmızı pancar mide asidi olan betain Hcl için en iyi betain kaynağıdır. Safra asitlerine de uyaracağından pancar kabızlığa çok iyi gelir. Hatta haşlanmış pancarı elma sirkesiyle birlikte tüketmek fermente edemeyenler için çok kısa ve net çözümdür.

3- Yemeğe 15 dakika kala su içmeyi bitirin. Yemekte ve yemekten 1 saat sonrasına kadar su içmeyin. Düşük mide asidi zaten hazmı zorlarken onun su yada sıvı tarafından seyreltilmesi hazmı daha da imkansız kılacaktır.

4- Lokmaları mutlaka iyice çiğneyin. Her lokmayı 8-9 kez çiğneyerek ancak dişlerin yaptığı mekanik sindirim gerçekleşecektir.

5- Akşam öğününde çiğ salata mümkünse tüketmeyin. Onun yerine daha çok buharda sebze, zeytinyağlı sebze, avakado, ya da fermente sebzeler tüketin.

6- Fermente lahananız varsa mutlaka 1-2 yemek kaşığı yemekten önce içebilirsiniz aynı sirke kullanımında ki gibi.

7- Beslenme örüntünüzü daha fazla protein tüketimi üzerine yöneltin. Hamur işi ve mayalı karbohidrat grubunu azaltın. 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim