Migren Atakları

Migren Atakları

Migren Ataklarınızın Nedeni Bağırsaklarınızdan Geçiyor Olabilir.

Nörotransmitterler, duygu durumunu düzenleyen hormonlardır. Seratonin; migren ataklarıyla oldukça ilişkili bir nörotransmitterdir. Seratoninin %95 ‘i bağırsaklardan salgılanır.  Dolayısıyla migren atakları ve sindirim sistemi arasında bir ilişki vardır.
 
Migren ağrılarından muzdarip kişiler genellikle tanı konulamamış sindirim problemleri de yaşamaktadırlar. Yapılan bir çalışmada migren hastalarının %60 ‘ının süt ürünleri, %50 ‘sinin tahıl ve %35 ‘inin yumurta hassasiyeti olduğunu ortaya koymuştur. Migren ataklarında özellikle glüten intoleransının önemli bir yeri vardır. Yapılan çalışmalar glüten ve migrenin ilişkili olduğunu defalarca ortaya koymuştur.
 
Migren atakları yaşayan kişilerde glüten intolerans testleri yapılmalı veya glütensiz ve hatta tahılsız diyetler denenerek ağrı ataklarının devam edip etmediği kontrol edilmeli. Ayrıca migren ataklarının magnezyum minerali ile sıkı bir bağlantısı olduğu da ortaya konulmuştur. Bu nedenle kişilerin serum magnezyum düzeyi kontrol edilmeli ve serum magnezyum düzeyinin 2.2 ‘nin altına düşürülmemelidir. Eğer bir eksiklik durumu söz konusu ve dışarıdan takviye alınacak ise; alınacak olan bu takviyenin mutlaka sitrate formunda olanları tercih edilmelidir.
 
Ayrıca magnezyumdan zengin beslenmede gereklidir. Zengin magnezyum kaynakları; koyu yeşil yapraklı sebzeler, badem, ceviz, keten tohumu, muz ve çilek olarak sıralanabilir. Histamin intoleransı da migren ataklarının ortaya çıkışında etkilidir. Histamin intoleransını baskılayabilmek için günlük C Vitamini ve B Grubu Vitaminlerinin alımı sağlanmalı. Beslenmenizde; turunçgiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler, et, tavuk, balık ve yumurtaya yer vermek yeterli B ve C vitamini alımını sağlamak için gereklidir. Sağlıklı ve dengeli bir sindirim sistemi migren ataklarının ve baş ağrılarının hafifletilmesinde etkilidir. Bu nedenle sizi baş ağrılarınızdan kurtarabilir.
Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim