MMC – Migration Motor Complex

MMC – Migration Motor Complex

Öğünler arası açlıklar sindirim kanalının temizliği için gerekli.

Migration motor complex, dilimize ilerleyen motor kompleks olarak çevirilmiş olup öğünlerimizin arasındaki boşluklar sırasında sindirim kanalında gerçekleşen temizlik hareketi anlamına gelmektedir.

Yemek yedikten ve sindirim bittikten sonra, mide ve ince bağırsakta kalan artıkların temizlenmesi gerekmektedir. Hem düz kasların motor aktiviteyle hem de gastrik, safra ve pankreatik salgıların görev aldığı MMC hareketi sindirim kanalındaki artıkları temizler. Bu artıkların temizlenmemesi durumunda, sindirilememiş besin parçaları sindirim kanalındaki bakteri sayısında büyük artışları tetikler ve SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth) vb. şikayetleri tetikleyebilir.

Yeni yayınlar, öğünler arasında boşluklar bırakmak MMC ‘nin sağlıklı çalışması ve böylelikle sağlıklı bir sindirim kanalı için elzem olduğunu göstermektedir. Bu nedenle ara öğünlü beslenmedense öğünler arasında minimum 4 saatlik boşluklar bırakılması önerilmektedir. Aynı zamanda gece açlığı gibi uzun açlıklarda yine MMC ‘nin sağlık çalışmasını destekler.

 

Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Tariflerim